#

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE KONSER VERDİLER

Ankara Ulus İlk Meclis Güzel Sanatlar Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ankara’daki güzel sanatlar programlı ilk imam hatip lisesi. Okulun öğrencilerinden kurulan Türk Sanat Musikisi Korosu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser verdi. Koro, birçok programda Türk sanat müziği ve tasavvuf musikisi eserleriyle yer alıyor.


Okulun müzik öğretmeni aynı zamanda Müdür yardımcısı Hasan Özer ‘’Sanat, iyilik için yapılır’’ temasıyla yola çıktıklarını söylüyor ve ‘’Bir Müslüman nasıl sanat yapmalı?’’ sorusuna öğrencileriyle cevap arıyor. 25 öğrenciden oluşan okul korosu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün programlarında, ilçe belediyelerinin kültür merkezlerinde, seminerlerde ve birçok proje kapsamında konserler veriyor. Koro, 24 Şubat Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen “Okullardan Yarınlara” Eğitime Destek Projesinde dinleyicileri ile buluştu. Son olarak da 3-4 Mart tarihlerinde ÖNDER tarafından Ankara’da düzenlenen Lider Ülke Türkiye Genç Gönüllüler Buluşması programında sahne aldı.

Sanat Yemen için iyiliğe dönüştü 

Öğrencilerin akademik derslerin yanı sıra hem sanat hem de meslek derslerinde başarılı olmak için büyük çaba harcadıklarını söyleyen Hasan Özer, okulda şan, makam, repertuar, hat, ebru ve tezhip dersleri verildiğini söyledi. Geçen yıl Nisan ayında açtıkları ‘’Çanakkale’den Yemen’e ’’isimli Türk İslam sanatları sergisinde satılan eserlerden elde ettikleri geliri Yemen’e gönderen öğrenciler, aynı zamanda iyilik için sanat yapma fikrini hayata geçirmiş oldular. Sergilerini iyilik temasıyla her yıl devam ettirmek istiyorlar.

Üniversiteler ile anlaşmalı

Ulus İlk Meclis Güzel Sanatlar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin, dini musiki alanında Ankara Yıldırım Bayezid Üniversitesi ile bir anlaşması bulunuyor. Okul, aynı zamanda Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ile de protokol imzaladı. Öğrenciler liseden sonra bu Üniversiteleri kolaylıkla tercih edebilecekler.