#

GENÇLERLE Bİ DÜNYA BULUŞMA

GENÇLERLE Bİ DÜNYA BULUŞMA

Çelebi Programına katılan gençler, ilk geniş katılımlı buluşmalarını gerçekleştirdi. “Bi’dünya buluşma” adıyla çevrimiçi gerçekleşen buluşmaya Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren konuk oldu, gençlere bazı tavsiyelerde bulundu.

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV), MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen, 2020 Kasım’da başlayan Çelebi Eğitim ve Kişisel Gelişim Programı çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Film ve kitap tahlilleri, öğrenci buluşmaları ve sosyal etkinliklerle devam eden programda ilk genel katılımlı seminer gerçekleştirildi. “Bi’dünya buluşma” adıyla çevrim içi olarak gerçekleştirilen etkinliğe YTB Başkanı Abdullah Eren, program öğrencileri, program liderleri ve koordinatörleri, MÜSDAV ve ÖNDER temsilcileri olmak üzere toplam 240 kişi katıldı.

Çelebilik bir vazife

Etkinlik ÖNDER Gençlik Başkanı Resul Çiftci’nin hitabıyla başladı, ardından YTB Başkanı Abdullah Eren öğrencilerle hasbihal etti. Eren, konuşmalarında YTB’nin yurt dışındaki faaliyetleri, dil ve kültür ilişkisi, yabancı dil öğrenmenin önemi üzerinde durdu; öğrencilerle kendi tecrübelerini paylaşarak gençlere bazı tavsiyelerde bulundu. Ayrıca Çelebi Programı’nın önemini ve program için yerinde bir isim kullanıldığını belirten Eren, “Çelebi’lik bir vazifedir ama kolay bir vazife değil. Görgülü, bilgili, olgun, zarif, ince ve nazik olmak, tüm işlerde letafet, nezaket ve nezahet sahibi olmak, aynı zamanda belli bir donanıma sahip olmak gerekir Çelebi olmak için” dedi.

Büyükelçiler görmek istiyoruz

Etkinliğin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Eren, programda emeği geçenlere ve programa katılan öğrencilere teşekkür ederek geleceğin gençlerle daha güzel olacağını ve gençlere büyük ümitler bağladıklarını belirtti ve sözlerini şöyle noktaladı: “Bu okullardan ve iyi üniversitelerden mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı’nda, YTB’de, TİKA’da sizler çalışacaksınız. Sizlerin içerisinden büyükelçiler, başkonsoloslar görmek istiyoruz.”

Dil öğrencileri katılıyor

“Sınırları aşan program” sloganı ile yola çıkan Çelebi Programı, 7 farklı dilde hazırlık eğitimi gören 9 Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerini kapsıyor. Programda öğrenciler, çeşitli etkinliklerle kendilerini keşfetmeye, medeniyet; tarih ve coğrafyaları öğrenmeye ve birçok açıdan kendilerini geliştirip geleceğe hazırlanmaya devam ediyor.