#

İMAM HATİPLİLER GENÇLİK BULUŞMASINDA BİR ARAYA GELDİ

İMAM HATİPLİLER GENÇLİK BULUŞMASINDA BİR ARAYA GELDİ

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen “Gençlik Buluşması” Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumunda gerçekleştirildi. ‘Her şey çok net, sen de gel durma’ sloganı ile gerçekleştirilen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Veysi Kaynak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, GSB Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, ÖNDER yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, milletvekilleri ile binlerce imam hatip öğrencisi katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda imam hatipli öğrenciler sahnede performanslarını sergiledi. Orkestranın seslendirdiği imam hatip marşları ve Misal olarak bilinen Rapçi Resul Aydemir konserlerinin ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.Programda bir konuşma yapan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “Bu şölen öncesinde Türkiye’nin dörtbir yanında il il, ilçe ilçe dolaştık. İmam Hatip gençliği ile bölge toplantıları ve bölge gençlik şölenleri yaptık. Bugün de Gençlik Şölenimizin finalini sizlerle birlikte gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Anadolu’da yaptığımız şölenlerde, gençlerimizin yüzündeki umudu gördük, onlardaki dava aşkını, millet sevdasını ve hizmet  etme enerjisini gördük. Bu gençliğin “Asım’ın nesli” olduğunu, geleceği bu şuurla inşa edeceğini gördük. Ve geleceğimizin emin ellerde olduğunu gördük.” dedi.Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da bir imam hatipli olarak, stattaki toplulukla bir arada olmanın kendisi için onur olduğunu belirterek sözlerine başladığı konuşmada, “İmam hatipler için, milli ve manevi değerlerine bağlı insanlar için zor dönemler geride kalmıştır. İmam hatip okullarının kapısına kilit vurulduğu, imam hatiplerin toplumdan tecrit edilmeye çalışıldığı, katsayı engelleriyle önünün kapanmaya çalışıldığı, başörtüsü yasaklarıyla kız imam hatiplerin kapatılmaya çalışıldığı dönemler geride kalmıştır. Allah’a çok şükür on binlerle ifade edilen imam hatip öğrencilerinin sayısı bugün artık milyonlarla ifade edilen noktaya gelmiştir.” dediÖNCÜSPOR Kulübü tarafından düzenlenen İmam Hatip Spor oyunlarında dereceye giren imam hatipli öğrencilerin ödüllerinin takdim edildiği programda sanatçı Murat Kekilli de bir konser verdi.

“GENÇLERİMİZİN GÖZÜNDEKİ PARILTIYI GÖRÜP DE DUYGULANMAMAK MÜMKÜN MÜ?”

İmam hatipli gençlerin doldurduğu programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir konuşma yaptı. Salondaki coşkulu atmosfere ve gençlerin heyecanına işaret ederek, “Bu manzaraya şahit olup da şükretmemek mümkün mü? Gençlerimizin gözlerindeki şu muazzam parıltıyı görüp de, duygulanmamak mümkün mü? Şu gençlikle bir araya gelip de, gurur duymamak mümkün mü?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ya Rabbi lütfun karşısında mahcubiyet duyuyoruz. Şahsıma şu güzelliği, şu iftihar tablosunu yaşattığın için sana sonsuz hamt ediyorum. Kelâmullahla, habib-i edibin Muhammed Mustafa’nın aşkıyla büyüyen şu nesli, sen muhafaza buyur ya Rab. Şehit kanlarıyla sulanan şu vatanı sen koru ya Rab. Milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine kast edenlere sen fırsat verme ya Rab” temennilerinde bulundu.İmam Hatip okullarının kuruluşunda, gelişmesinde, sayılarının artmasında emeği olanlara teşekkür eden ve bu okullarda görev yapmış olup da vefat eden öğretmenleri, yöneticileri, fedakârlık ve destekleriyle bu müesseseleri yaşatan hayırseverleri rahmetle andığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek parti döneminde kapatılan İmam Hatip okullarını 1951’de yeniden açan eski başbakanlardan Adnan Menderes’i, dönemin Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri’yi, bu okulların yaygınlaşmasında etkili olmuş ilim adamı Mahmud Celâleddin Ökten’i anarak, kendilerine Allah’tan rahmet diledi.Konuşmaların ardından ÖNDER, Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell işbirliğinde Türkiye’nin pek çok farklı imam hatip okulunda kurulan Z-Kütüphanelerin açılışı da Mardin, Van, Samsun ve Antalya’dan yapılan canlı ve görüntülü bağlantılarla yapıldı.Programın sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a imam hatipli kız öğrencilerin resmettiği İstanbul’un fethini, kurtuluşunu ve 15 Temmuz’u anlatan yağlı boya tablo hediye edildi. Resmi yapan öğrencilerin isteği üzerine, fırçayı eline alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tabloda boş bırakılan bir bölümü boyayarak Millet Tablosu’nu tamamlamış oldu.