#

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİ YAPTIK

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİYLE SÖYLEŞİ YAPTIK

İstanbul Başakşehir Hüma Hatun İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan’ın misafiri oldu. Ceylan’la sohbet eden gençler, yeni çıkaracakları okul dergisinin ilk röportajını da yaptı.

İstanbul Başakşehir Hüma Hatun İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, okul müdürü Ahmet Yapıcı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Nihal Alkış ile birlikte ÖNDER Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Program çeşitliliğimiz avantaj

Öğrenciler ve hocalarını kabul eden ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, yeni çıkaracakları okul dergisi için de gençlere mülakat verdi. Abdullah Ceylan kimdir sorusuyla başlayan röportajda, soruları ayrı ayrı öğrenciler yöneltti. “Neden imam hatip okullarını tercih etmeliyiz?” sorusunu cevaplandıran Ceylan, bu okula kaydolduktan sonra öncelikle muhteşem bir ailenin parçası olduklarını söyledi. Ardından size sözlerini şöyle sürdürdü: Bugün fen ve sosyal bilimler, teknoloji, yabancı dil, hafızlık ve sanat okullarımız var. İmam hatip okullarımız 9 dilde eğitim veriyor. Başka hiçbir okulda bu eğitim yok. Bizim program çeşitliliğimiz bu noktada çok fazla, ben bunun bir avantaj olduğunu düşünüyorum. İstediğiniz hangi meslek, hangi branş olursa olsun imam hatip mezunu olarak bunu başarabilirsiniz. Bu noktada ben imam hatibi bütün öğrencilerin ilk sırada tercih etmesi gereken okul olarak görüyorum.

Kaliteli ve donanımlı gençler yetişiyor

Abdullah Ceylan, “İmam hatiplerin sayısının arttığı ancak niteliğinin düştüğü söyleniyor. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?” yönündeki soruyu ise şöyle cevaplandırdı: Herkes imam hatiplerle ilgili bir şeyler söylüyor. Oysa imam hatiplerde bizler varız, bu sıraları sizler dolduruyorsunuz. Sayının arttığını ve niteliğin düştüğünü söylüyorlar. Sadece bu salona bakmaları bunun böyle olmadığının cevabıdır. Her yerde imam hatip oldu söylemi de doğru değil. Nitelikle alakalı, kaliteyle alakalı ben kendi okuduğum dönemde arkadaşlarıma bakıyorum, o zamanki kaliteye donanıma bakıyorum, şimdiki öğrencilerimizin çok daha kaliteli ve donanımlı olduğunu düşünüyorum. Çok daha sorgulayan araştıran gençler yetiştiğini görüyorum. Şimdi okullarımız bu noktada çok daha iyi.