#

150 DERGİYLE FUARDAYIZ

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (WPU) tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Dergi Fuarı Sirkeci Tren Garı’nda açıldı. “Çocuk Dergiciliği” teması altında gerçekleştirilen fuar, 15 Mayıs’a kadar devam edecek. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin de fuarda iki standı bulunuyor. ÖNDER’in teşvikiyle imam hatipliler tarafından çıkarılan 150 dergi fuarda yer alıyor.Fuarın açılışında konuşan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “İlk dergimizi Bingöl İmam Hatip’te öğrenci arkadaşlarla ve öğretmenlerimizin katkılarıyla çıkarmıştık. Daha sonra üniversite yıllarında dergi ile olan muhabbetimiz devam etti” dedi. ÖNDER olarak okullarda dergi çıkarılmasını teşvik ettiklerini belirten Bekiroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu dergi fuarı başlayınca da Türkiye genelindeki imam hatip dergilerini bu fuara aktarmak istedik. Başından itibaren de bunu gerçekleştiriyoruz. Şu anda da 150 imam hatip okulumuzun kendi çıkarttıkları bu fuarda ziyaretçilere açık.”

Okur-yazar söyleşileri

6 gün sürecek dergi fuarı boyunca 200 civarında okur-yazar söyleşisi gerçekleştirilecek. Bu çerçevede fuarın ilk gününde ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Demet Tezcan imam hatip lisesi öğrencileriyle buluştu. Dergiciliğin dünden bugüne serüveni konusunda bir söyleşi gerçekleştiren Tezcan, gençlere bu alanda çalışmalar yapmalarını önerdi. Dergi fuarındaki söyleşiler kapsamında 10 Mayıs Perşembe günü ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Şişman, 11 Mayıs Cuma günü de ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu okuyucularıyla buluşacak

.6 dalda 500 dergi

Çocuk Dergileri, Edebiyat Dergileri, Gençlik Dergileri, Fanzin Dergiler, Okul Dergileri ve Akademik Dergiler bölümlerinden oluşan fuara, yurt içi ve yurt dışından 500 dergi katılıyor. Hindistan, Pakistan, Yunanistan, Makedonya, Filistin, Kosova, Bosna-Hersek, Avusturya, Almanya, Hollanda, Suudi Arabistan, Sudan, Cezayir, Mısır, Irak, İran, Endonezya gibi 25 farklı ülkeden dergiler de bu yıl fuarın konuğu. Fuar kapsamında Çocuk Dergileri Sergisi ile 1980’li yılların İslamcı Dergileri Sergisi görülebilecek. Ayrıca Dergi Atölyesi’nde fuar ziyaretçileri fanzin dergi hazırlama tecrübesi edinebilecekler.