#

40 HADİS YARIŞMASINDA FİNALE DOĞRU

40 HADİS YARIŞMASINDA FİNALE DOĞRU

İstanbul’da bulunan imam hatip ortaokulları ve liseleri için düzenlenen “Peygamberim Önderim Ezbere 40 Hadis Okuma Yarışması” il finali 16-22 Mayıs 2022 tarihlerinde yapılacak. Okullarda devam eden elemelerde birinciler, 5 Mayıs’a kadar belirlenecek.

Peygamberim Önderim Ezbere 40 Hadis Okuma Yarışması bu yıl altıncı kez yapılıyor. Katılacak okullara kitapların dağıtılmasının ardından başlayan hazırlık süreci ve elemeler sona doğru yaklaşıyor.

12 bin öğrenci katıldı

Bu yılki yarışmaya 39 ilçeden 181 imam hatip ortaokulu ve 142 imam hatip lisesi katıldı. Ortaokullardan 4 bin 731 ve liselerden 7 bin 358 olmak üzere toplam 12 bin 89 öğrenci iştirak etti. Dönem başında kitapçıkları alan öğrenciler hadisi şerifleri Türkçe ve Arapça olarak öğrendi. Daha sonra ise okul içinde yarışmalar gerçekleştirildi. Ortaokul ve liselerde aynı okuldan katılan gençler önce kendi arkadaşlarıyla rekabet ederek okul birincisi seçildi. Şampiyonlar şimdi 16-22 Mayıs tarihleri arasından yapılacak olan il finaline hazırlanıyor.

Türkçe ve Arapçasını öğreniyorlar

Gençlerin Peygamber Efendimiz (sav) yakından tanımaları, hadisi şeriflerini öğrenmeleri ve hayatlarında uygulamaları amacıyla düzenlenen yarışma, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenleniyor. İstanbul’da bulunan imam hatip ortaokullarından 6. sınıf, liselerden ise 10. sınıfların katılabildiği yarışmada gençler iki ayrı kitapçıktan sorumlu tutuluyor.

Puanlamada neler etkili?

İstanbul İl finalinde, hadis metinlerinin düzgün ve eksiksiz olarak Türkçe ve Arapça okunması öğrencilere 60 puan kazandıracak. Tüm becerilerin 100 puan üzerinden değerlendirildiği yarışmada, öğrenciler metni doğru okurken, mimikler ve vurgulu okuma, hitabet ve seri okuma üzerinden de puan alacak. Jest ve mimikler, vurgulu okuma 20 puan, hitabet ve seri okuma da yarışmada gençlere 20 puan kazandıracak.

Ödüller sahiplerini bulacak

Hadisi şeriflerin gençler tarafından öğrenilmesi ve hayatlarına tatbik edilmesini amaçlayan yarışmada derece kazananlara ödül de var. Ödüller, final sınavının ardından düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak. Ortaokul ve lise olmak üzere her iki kategoriden birinci olan gençler, 2 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. İkinciye 2 bin TL, üçüncüye bin 500 TL, ilk ona girenlere de mansiyon ödülü olarak 1000 TL ödül verilecek.