#

40 HAFIZ LGS’DE ZİRVEDE

Hafızlık proje imam Hatip ortaokullarında eğitim gören 40 hafız öğrenci, LGS’de yüzde 1.5’lik dilimde yer aldı. Çorum Belediyesi Prof. Dr. Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi hafız Yasin Yazıcı ise 500 tam puan alarak birinci oldu.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 2014 yılından itibaren imam hatip ortaokullarında “Okul-Kur’an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” yürütülüyor.

LGS’nin en başarılıları

Öğrencilerin hafızlık eğitimi ile birlikte akademik, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanan projede öğrenciler pek çok alanda başarılı sonuçlar alıyor. Bu okullarda hafızlığını tamamlayan öğrencilerden 40’ı LGS’de yüzde 1.5’lik dilime girerek Türkiye genelinde derece elde etti. Çorum Belediyesi Prof. Dr. Hayrettin Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yasin Yazıcı 500 tam puan alarak başarının zirvesinde yer aldı. Hafızlardan Meryem Çiçek, Elif Biçer, Gülnur Adıyaman ve Hatice Sena Uçar da 0.1’lik dilimde adını yazdırdı.

Bir yıl uzaktan eğitim

Okul ve Kur’an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi ile öğrencilerin okul ortamından, aileden ve sosyal çevreden uzak kalmadan hafızlık eğitimi alması hedefleniyor. Okula 5. sınıfta kaydolan çocuklar yılın sonunda hafızlıklarına başlıyor. 6. sınıf eğitim-öğretim dönemi başladığında ise öğrenciler öğrenime bir yıl ara vererek hafızlığa yoğunlaşıyor. Bu bir yıl içerisinde öğrenciler, okuldan uzaklaşmamak için 2 veya 3 gün Matematik, Fen Bilgisi ve Türkçe gibi temel derslerden ihtiyaç odaklı kurslar alıyor. 6. sınıfın sonunda ise öğrencinin hafızlığı bitirmesi hedefleniyor. 7 ve 8. sınıflarda da hafızlık pekiştiriliyor.

16 bin hafız eğitim görüyor

Türkiye genelinde İstanbul’dan Malatya’ya, İzmir’den Konya’ya, Diyarbakır’dan Zonguldak’a, Batman’dan Aksaray’a, Balıkesir’den Erzurum’a birçok şehirden 167 imam hatip ortaokulu bu projeyi uyguluyor. Bu okullarda hali hazırda 16 bin 55 öğrenci hafızlık yapıyor, içlerinden 2 bin 156’sı ise hafızlığını ikmal etmiş durumda.

Bilimde de iyiler

Bu okullardan sadece LGS sınavında başarı kazanan öğrenciler yetişmiyor. Bunun yan ısıra hafız öğrenciler, TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye dereceleri, TÜBİTAK Asya Bölge Finali Türkiye dereceleri, TEKNOFEST Türkiye birinciliği, Uluslararası MEB Robot Yarışması Türkiye dereceleri, Geleneksel Okçuluk Yarışması Türkiye dereceleri gibi alanlarda büyük başarılara imza atıyor.