#

AVRUPA’DAN 29 ÖĞRENCİYİ MİSAFİR ETTİLER

AVRUPA’DAN 29 ÖĞRENCİYİ MİSAFİR ETTİLER

Adana Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi; Almanya, İtalya ve Romanya’dan gelen 29 öğrenci ve öğretmeni misafir etti. Beş gün boyunca Adana’da etkinliklere katılan misafir öğrenciler, Türkiye’nin ve akranlarının sevgisiyle ülkelerine döndü.

“Örgün Okul Eğitiminde Google ve Web Araçlarının Kullanımı” konulu ERASMUS+ projesi, Adana Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 7-11 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. İngilizce öğretmeni Burcu Uslu’nun koordinatörlüğünde düzenlenen çalışmada gençler hem eğlendi hem öğrendi hem de farklı kültürleri tanıdı.

Okul ve şehir tanıtıldı

Almanya, İtalya ve Romanya’dan gelen 29 misafir öğrenci ve öğretmenle hayata geçirilen projenin ilk gününde tanışma toplantıları ve okul tanıtım sunumları yapıldı. Okulun birimlerinin gezilmesi, değerler eğitimi odasında verilen mola ve ikramların ardından bilgisayar atölyesinde proje eğitim etkinlikleri gerçekleştirildi. Daha sonra şehir merkezine düzenlenen gezide misafirlere Adana’nın tarihi ve kültürel mekanları tanıtıldı. 

Dereceli araç görücüye çıktı

Eğitim etkinlikleri ve kültürel gezilerle devam eden programda, teknoloji tasarım öğretmeni Ercan Belgüzar tarafından Tinkercad çalışması yapıldı. Bu çalışmanın ardından yine bilgisayar atölyesinde misafir grubun katılımıyla bilişim öğretmeni Ahmet Güler’in rehberliğinde canva afiş hazırlama eğitimi düzenlendi. Günün son eğitim etkinliğinde Nötrino-88 takımı misafirlere TEKNOFEST’te Türkiye üçüncüsü olan elektrikli aracın teknik özelliklerini, hazırlık ve tasarım süreçlerini anlattı.

Biyoloji, tasarım, halk oyunları…

Projenin son gününde ise yapılan kapanış etkinlikleriyle çalışma tamamlandı. Günün ilk eğitim etkinliğinde biyoloji öğretmeni Mustafa Bürcü, mobiloskopla alınan mikroorganizma görüntülerinin sanal sınıf ortamında paylaşılmasıyla ilgili çalışma örnekleri sundu. Ardından bilişim öğretmeni Ahmet Güler, canva video hazırlama tekniği hakkında eğitim verdi. Misafir öğrenciler, ülkelerini tanıtan video örnekleri hazırlayıp paylaştı. Eğitimlerden sonra okul bahçesinde halkoyunları ekibinin zeybek gösterisi izlendi. Misafirler okçuluk salonunda beden eğitimi öğretmeni Mine Kızılcık’ın rehberliğinde ok atışları yaptı.

Sertifika aldılar

Proje, konuklara katılım sertifikaları ve hediye paketlerinin takdimi ile son buldu. Kapanışta gençlere hitap eden okul müdürü Necla Kayıklık, misafirleri okullarında ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, projenin kültürlerin tanışması, iş birliğinin geliştirilmesi, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması bakımından önemli bir fırsat olduğunu ifade etti. Proje, ilerleyen tarihlerde paydaş ülkeler Almanya, Romanya ve İtalya’da yapılacak buluşmalar ve etkinliklerle devam edecek.