#

RAMAZAN’IN BEREKETİ KARDEŞLİK KAMPINDA

ÖNDER Genç’in düzenlediği “Kardeşim Dedim Ramazan Kampı” 26-30 Haziran tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kastamonu Kadıdağı Doğa Kampı’nda gerçekleştirildi. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Rize, Hatay, Tokat, Samsun, Konya, Mersin, Kastamonu, İzmir ve Kayseri’de öğrenim gören 134 imam hatipli gencin katılımıyla gerçekleşen Ramazan Kampı, gençlerin farklı bir ramazan atmosferine yaşamasına imkan sağladı.

Her vakit namazın ardından bir hatimin tamamlandığı kampta, sabah namazlarının ardından  Hasan El-Benna tarafından derlenen Peygamber Efendimiz(sav)’in günlük zikir ve dualarının yer aldığı Me’surat okumaları gerçekleştirildi.Ramazan ayının rahmet ve bereketinden istifade etmek adına iftar ve sahur programlarında bir araya gelen gençler, teravih namazlarının ardından sohbetler ve dualarla günü tamamladı.İmam hatipli gençler rehber eşliğinde Kastamonu’nun turistlik ve tarihi yerlerini gezme fırsatı yakaladı.Gezilerin yanı sıra okçuluk, paintball, ip parkuru, voleybol ve el sanatları alanında gerçekleştirilen pek çok faaliyetle de eğlenceli anlar geçirdiler.Yeni kardeşlik hikayelerinin yazıldığı ve imam hatip liseli gençlerin üniversiteli ağabeyleri ile tanıştığı kamp, artık bir kamp geleneği olan kapanış gecesi programıyla nihayete erdi. 

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin Gençlik komisyonu tarafından düzenlenen Ramazan kampının bu sene ilk kez yapıldığını belirten ÖNDER Gençlik Başkan’ı Abdullah Ceylan, “Gençlerimizi, Ramazan’ın manevi atmosferini yakalayacakları bir kampta ilk kez bir araya getirdik. Ramazan içerisinde kamp yapmanın zorluklarını önceden tahmin ediyorduk. Özellikle gençlerin 17 saatten fazla süreyle oruçlu kalacaklarını, açlık ve susuzlukla beraber halsizlik ve yorgunlukla da mücadale edeceğimizi öngörüyorduk. Fakat bunların yanı sıra Razaman’ın bereketini görüyor ve Rabbimin yardımını da hissediyorduk. Sonuç itibariyle öyle olduğunu da yaşayarak gördük gerçekten.
Günlük kamp aktivitelerini geceye yayarak, iftardan sonra seher vaktine kadar uyanık duracak bir program hazırladık. Paintball turnuvaları, voleybol ve futbol maçları, el işi sanatları, macera parkuru, yarışmalar gibi bir çok neşeli, heyecanlı aktiviteyi hayata geçirdik. Bunun yanı sıra her vakit namazı cemaatle kılıp, her namazdan sonra 1 hatim indirdik. Sabahları me’surat okumaları yaptık. Teravihlerin tadını çıkarttık. Birlikte iftar etmenin, ezanı sofra başında beklemenin, kardeşlerimizle ekmeğimizi bölüşmenin hazzını yaşadık. Bu Ramazan’ı bir yıla yayacak, her günü Ramazanlaştıracak bir kamp atmosferi içerisinde çok güzel günler geçirdik.
Bizler gençlerimizin yılın her günü faydalı işlerle meşgul olmaları ve kendilerini akademik, sosyalve kültürel yönden geliştirmeleri yönünde destekliyoruz.


GENÇ ÖNDER olarak imkanlarımız dahilin de tek tek bütün gençlerimize ulaşarak onları geleceğe hazırlıyoruz.
Ramazan kampımız da diğer gençlik kamplarımız gibi bizim için oldukça önemli ve özel bir kamptı. Türkiye’nin dört bir yanından farklı farklı okullardan gençleri birlik, beraberlik, rahmet ve bereketi paylaşarak burada edindikleri deneyimleri memleketlerine taşıyacakları sözünü alarak, evlerine uğurladık.”
 şeklinde konuştu.ÖNDER Gençlik Ramazan Kampı, gençlerin hazırladıkları sahne performanslarının göserimi ile sona erdi.