#

TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ KÜLTÜR TURUNDA

Geçtiğimiz Aralık ayında iki yıllık bir eğitim için yola çıkan Türkiye’nin Önderleri, hafta sonunu kültür gezileri ile geçirdi. 75 kız öğrenci İznik’te tarihi ve kültürel mekanları gezerken, 50 erkek öğrenci de Edirne’de bir kültür turu yaptı.

Üniversiteli liderler öncülüğünde Aralık ayında başlayan Türkiye’nin Önderleri serüveni dolu dolu geçiyor. İmam hatip lisesi öğrencisi olan gençler, kitaplar, metinler okuyor, belgesel ve filmler seyrediyorlar. Tahliller gerçekleştiriyor, sohbet ediyor ve geziyorlar. İstanbul içi gezilerinin yanı Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki tarihi ve kültürel bölgelere geziler düzenliyorlar.

Okuyarak gezen bilir!

“Okuyan mı daha çok bilir, gezen mi?” sorusuna Türkiye’nin Önderleri cevap veriyor: Okuyarak gezen. Bu düşünceyle yola çıkan gençler ilk dönemin gezilerini iki önemli kente, İznik ve Edirne’ye gerçekleştirdi. Erkek öğrenciler, 23 Şubat 2020 Pazar günü, Osmanlı İmparatorluğu’na uzun yıllar başkentlik yapan Edirne’de, camileri, kervansarayları, çarsıları ve köprüleri ile muhteşem bir tarih yolculuğuna çıktı. Basta Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii olmak üzere, Üç̧ Şerefeli Camii, Hadrian Kulesi, Eski Camii, Bedesten Çarsısı, Semiz Ali Paşa Çarsısı, II. Beyazıt Külliyesi-Darrüşifa, Sarayiçi-Adalet Kasrı, Hasan Sezai Hz. Türbesi ve Meriç̧ Köprüsü’nü rehberler eşliğinde gezerek tanıdı.

Osmanlı ve Selçukluyu tanıma

Kız öğrenciler ise gezilerini, 22 Şubat 2020 Cumartesi günü, her avuç̧ toprağı binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş̧ olan İznik’e gerçekleştirdi. Yüzyıllar boyu tarih sayfalarının baş köşesinde  yerini almış̧ ve dört imparatorluğa başkentlik yapmış olan şehrin özellikle Bizans ve Osmanlı için önemini yerinde gördü. İznik Şehir Surları ve Kapıları. İznik Gölü, Çini Atölyeleri, hamamlar, Eşrefoğlu Rumi Türbesi, Özbek Camii, Süleyman Paşa Medresesi, Yeşil Camii, Nilüfer Hatun İmareti, Ayasofya Cami gençlerin gezdikleri mekanlar arasında yer aldı.