#

387 HAFIZ BERATINI ALDI

387 HAFIZ BERATINI ALDI

Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında imam hatip okullarında öğrenim gören 150 kız, 237 erkek olmak üzere toplam 387 öğrenci hafızlık belgesi almaya hak kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokole göre eğitimlerine devam eden hafızlık öğrencileri, salgın döneminde eğitimlerini bitirerek sınavlara katıldı. 2021 yılı 1. Dönem Hafızlık Tespit Sınavına toplam 460 öğrenci iştirak etti, bu öğrencilerden yüzde 84,13’ü ise başarı gösterdi.

İç Anadolu en yüksek orana sahip

Hafızlık belgesi almaya hak kazanan 387 öğrenciden, Doğu Anadolu Bölgesinde 5, Ege Bölgesinde 27, Akdeniz Bölgesinde 29, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 39, Karadeniz Bölgesinde 48, Marmara Bölgesinde 102, İç Anadolu Bölgesinde 137 öğrencinin hafızlık belgesi aldığı tespit edildi. MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz, 7 farklı bölgeden hafızlık belgesi almaya hak kazanan öğrencilerin akademik başarılarıyla da önde olduklarını belirterek, hafızların yetişmesinde emeği olan, özverili ve fedakâr çalışmaları ile örnek teşkil eden öğretmenler, eğitim kurumları ve gençlere teşekkür etti.

Hem hafızlık hem akademik başarı

2014 yılından bu yana yürütülen Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesinde, örgün eğitime devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak isteyen öğrencilerin, hafızlık eğitimi ile akademik eğitim öğretim süreçlerinin etkin ve verimli bir şekilde birlikte gerçekleştirilmesi; mesleki, sosyal, kültürel, sportif ve ahlaki gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında öğrenim gören öğrenciler kendi alanlarında ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler elde ederken; liselere giriş sınavında Türkiye dereceleri yapıyor; TÜBİTAK, TEKNOFEST ve çeşitli üniversitelerin düzenlediği projelerde dereceler kazanıyorlar.