#

ULUSLARARASI LİSEDEN MEHTER TAKIMI

ULUSLARARASI LİSEDEN MEHTER TAKIMI

Bursa’daki uluslararası imam hatip lisesinde 25 farklı ülkeden öğrencinin katılımıyla mehter takımı oluşturuldu. Pakistan, Ürdün, Burkina Faso ve Fildişi Sahili gibi ülkelerden 33 öğrencinin yer aldığı takım, ilk konserini de okulda verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, 70 ülkeden öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra Türk kültürünün tanıtılmasında önemli görevler üstleniyor. Bu kapsamda lise öğrencileri arasında kurulmasına karar verilen mehter takımına, Pakistan, Ürdün, Burkina Faso ve Fildişi Sahili gibi 25 farklı ülkeden 33 öğrenci katıldı.

Gönül coğrafyamızı birleştireceğiz

Bursa Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, Osmanlı zamanında kurulan mehter takımlarında farklı coğrafyalardan ve farklı milletlerden kişiler olduğunu belirterek, “5 yıl önce bu fikir oluştu, bu mehter takımında farklı renklerden, farklı milletlerden, farklı ırklardan öğrenciler var. İnşallah bunu Türkiye’nin her yerine konser verecek hale getirip gönül coğrafyamızı bu müzik sayesinde birleştireceğiz” dedi. Çokgezer, kıyafetlerin Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından en kaliteli kumaşlarla, öğrencilerin bedenlerine uygun dikildiğini de ifade etti.

Barış, buradan 3 kıtaya yayılmış

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise öğrencilerin her alanda başarılarını ispatladığını, mehter takımının da bunun göstergesi olduğunu söyledi. Müziğin evrensel olduğunu vurgulayan Dündar, “Bursa, Osmanlı’yı kuran payitaht şehir. Buradan bir barış, sevgi, üç kıtaya yayılmış, 600 sene sürekli barış ortamında dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin insanlığa hizmet verilmiş. İşte bu okulda da bunu görüyoruz. Öğrencilerimiz aynı mantalite ile burada eğitimlerini alıp, ülkelerinin insanlarına hizmetlerini sunmuş olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Özel bir program

Okul müdürü Mehmet Türkmen, okulun Osmanlı padişahlarından 1. Murat’ın adını taşıdığını dile getirdi. Projeye 40 öğrenciyle başladıklarını belirten Türkmen, “Bizim için çok anlamlı ve özel bir program. Önce okul genelinde mehterle ilgili bilgilendirme yaptık. Sonra mehtere ilgi duyanları takıma aldık.” dedi.

Farklı kültürler, farklı renkler…

Lisede 10. sınıfta okuyan Ürdünlü Huzeyfe Alavne, takımda mehter başı olarak görev yaptığını, marşları söylettiğini, duaları okuduğunu aktardı. Mehter takımını proje sayesinde tanıdığını belirten Alavne, “Proje içinde yer almak çok güzel. Hem eğleniyoruz hem de kültürümüzü genişletiyoruz. Okulda farklı kültürlerle, farklı insanlarla, farklı renklerle tanışıyoruz” diye konuştu. 12. sınıfta okuyan Pakistanlı Muhammed Enes ise yeni marşlar öğrendiklerini, projede yer almaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Enes, ailesine mehter takımıyla çekildiği fotoğrafları gönderdiğini, onların da çok mutlu olduğunu kaydetti.

Arkadaşlarıyla bağları güçleniyor

12. sınıftaki Burkina Fasolu Abdulkerim Tenkodogo, zırh olarak mehter takımında görev yaptığını, askerleri temsil ettiğini belirtti. Projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Tenkodogo, arkadaşlarıyla bağını da güçlendirdiğini anlattı. Fildişi Sahili’nden Seydou Diakite, mehter takımında çift davul çaldığını belirterek, “Bazen hareketleri yapmaya çalışıyorum. Çok mutluyum, fotoğraflarımı babama gönderdim, çok sevindi” ifadelerini kullandı.