#

40 HADİS YARIŞMASI 5. YILINDA

İmam hatip ortaokulları ve liseleri için düzenlenen “Peygamberim Önderim Ezbere 40 Hadis Okuma Yarışması” bu yıl beşinci kez yapılıyor. Yarışmaya başvurular 20 Şubat’a kadar yapılacak. Okul elemelerinden sonra yarışmanın finali 23 Mayıs 2021’de gerçekleştirilecek.

Gençlerin Peygamber Efendimiz (sav) yakından tanımaları, hadisi şeriflerini öğrenmeleri ve hayatlarında uygulamaları amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular başladı.

Türkçe ve Arapça okuma

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğüyle birlikte yapılan çalışmada öğrenciler, ortaokul ve lise seviyesinde 40 hadisin yer aldığı kitapçıklardan sınav oluyor. İstanbul’da bulunan imam hatip ortaokullarından 6. Sınıf, liselerden ise 10. Sınıfların katılabildiği yarışmada iki ayrı kitapçık okul müdürlüklerine gönderilecek. Sınava girmek isteyen öğrenciler başvurularını kendi okullarına yapacak ve yarışmaya hazırlanacak. Nisan ayının son haftasında okullar kendi sınavlarını yaparak birincileri seçecek. Dereceye giren isimler ise diğer okulların birincileriyle yarışacak. Yapılan yarışmalarda hadisi şerifler jüri karşısında Türkçe ve Arapça olarak okunacak.

Hitabet ve beden dili de etkili

Hadis metinlerinin düzgün ve eksiksiz bir şekilde Türkçe ve Arapça okunması öğrencilere 60 puan kazandıracak. Tüm becerilerin 100 puan üzerinden değerlendirildiği yarışmada, öğrenciler metni ve tercümeyi doğru okumanın yanısıra, mimikler ve vurgulu okuma, hitabet ve seri okuma konusunda da puanlamaya tabi tutulacak. Jest ve mimikler, vurgulu okuma 20 puan, hitabet ve seri okuma da yarışmada gençlere 20 puan kazandıracak.

Ödüller sahiplerini bulacak

Gençlere peygamber sevgisi aşılamak, O’nu tanıtmak ve hadisi şeriflerinin hayatlarında yer etmesini sağlamayı hedefleyen programda ayrıca kazananlara ödül de var. Ödüller, 29 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini bulacak. Ortaokul ve lise olmak üzere her iki kategoriden birinci olan gençler, 2 bin TL para ödülünün sahibi olacak. İkinciye bin 500, üçüncüye bin, ilk ona girenlere de 500 TL ödül verilecek.

Yarışmaya katılmak için tıklayınız