#

88 BİN FİTTE TÜRK BAYRAĞI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Marmara İmam Hatip Ortaokulu Model Uydu Takımı, üzerine Türk bayrağı yerleştirdikleri ve yaklaşık 27 kilometre (88 bin fit) yüksekliğe ulaşan “MARSAT V.1” adlı model uydunun test uçuşunu İdlib şehitleri’ne ithaf etti.

“Model Uydu” projesi kapsamında yaklaşık 3 ayda model uyduyu tasarlayan 6 kişilik takımın uydunun test uçuşunu gerçekleştirdiği video, “Bu uçuş İdlib şehitlerimize ve şanlı Türk ordumuza atfedilmiştir.” yazısıyla okulun twitter hesabından paylaşıldı.

Şehitlerin fotoğrafları gökyüzünde

Çalışmada öğrenciler tasarladıkları model uydunun üzerine Türk bayraklarını ve İdlib’de şehit olan askerlerin fotoğraflarını yerleştirtildikten sonra yüksek irtifa balonuna bağlayarak gökyüzüne bıraktı. Öğrenciler, model uydunun test uçuşunu yer istasyonundan anbean takip edip uydunun kontrollü ve başarılı bir şekilde yere inişini gerçekleştirdi.

İlk iş uyduları araştırma

Okulun Havacılık ve Uzay Teknolojisi Kulübü Mentörü Hüdai Gül, Model Uydu Takımı öğrencilerinin yaptıkları model uyduyu 88 bin fit irtifaya çıkararak dünyayı gözlemlediklerini ve uçuş sırasında uydunun verilerini anlık olarak takip ettiklerini anlattı. Öğrencilerin önce dünyadaki uydu teknolojileriyle ilgili araştırma gerçekleştirdiklerini ardından da elektronik devre tasarımı yaptıklarını aktaran Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: Model uyduyu yakın uzay şartlarına hazır hale getirmek için çalışmalara başladık. Yukarıda yaklaşık eksi 60 derecelik bir soğukluktan bahsediyoruz. Öğrencilerimiz devrelerin ve cihazların bu soğuklukta çalışması için model uydunun hazırlıklarını tamamladı. Yaptıkları simülasyon neticesinde model uydumuz tam olarak hesapladığımız noktaya düştü.

Milli duygularla hareket ettiler

Hüdai Gül, yaklaşık 2 saat 45 dakika süren uçuşun sonunda öğrencilerle beraber uydunun indiği alana gidip uyduyu aldıklarını, içindeki görüntüleri ve verileri analiz ettiklerini söyledi. Gül, “İdlib’de şehitlerimizin olması hasebiyle öğrencilerimiz projeyi İdlib şehitlerimize ithaf etmek istediler. Bunun üzerine çalışmalarımızı hızlandırdık. Geçen pazartesi okulda İstiklal Marşı töreniyle birlikte uydumuzu gönderdik. Öğrencilerimiz milli duygularla İdlib şehitlerine ve kahraman Mehmetçiğimize ithafen uydunun üzerine Türk bayrakları yerleştirdi” diye konuştu.

Çok güzel bir hediye oldu

Model Uydu Takımı’ndan 5. sınıf öğrencisi Eyüp Kayra Yüksel, uçuş sırasında uydunun 5-6 dakikada bir veri göndermeye başladığını kaydetti. Yüksel, “Bir ara yarım saat boyunca uydumuz hiç veri göndermedi. ‘Düştü ya da zarar mı gördü?’ diye korktuk. 32 dakika sonra veri gönderince sevinç çığlıklarına boğulduk” diye konuştu. Yüksel, uydunun Kocaeli Kandıra’da Beşkeş köyündeki bir tarlaya indiğini, uydunun çektiği görüntüler hakkında ön izleme yaptıklarını aktardı. Uydunun üzerine yerleştirdikleri Türk bayrağını uzayda dalgalandırdıklarına işaret eden Yüksel, “İdlib şehitlerine çok üzüldüm. Bu uçuş çok güzel bir hediye oldu.” ifadelerini kullandı.

Askerlerimize moral vermek istedik

7. sınıf öğrencisi Ahmet Aziz Albayrak da uyduyu gökyüzüne bırakırken çok heyecanlandığını dile getirerek, “Şehitlerimiz bizim için değerli olduğundan onların adına uçuşu gerçekleştirdik. Çok güzel bir duyguydu” dedi.  İkiz kardeşler Mehmet Akif ve Ahmet Enes Tekeli ise duygularını, “Askerlerimize moral vermek istedik, onları çok seviyoruz. Türkiye’miz şehitlerine çok üzüldü, acılarını azıcık da olsa hafifletmek istedik” diye ifade etti.