#

ÇOCUKLAR İÇİN SOLUNUM CİHAZI GELİŞTİRDİLER

Kahramanmaraş’ta, Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’ı örnek alan lise öğrencileri, danışman öğretmenlerinin önderliğinde çocukların kullanımı için solunum cihazı geliştirdi.

Şehit Erol Olçok Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hacı Muharrem Dilipak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde en çok ihtiyaç duyulan şeyin solunum cihazı olduğunu bu sebeple öğrencilerin, danışman öğretmeni önderliğinde okulda bu yönde çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

1 aylık çalışmada ortaya çıktı

Okulun Kur’an-ı Kerim öğretmeni ve proje sorumlusu Hasan Kurt ise şunları kaydetti: “Öğrencilerimizle uzaktan eğitim yoluyla cihazın mekanik ve yazılım kısımlarını oluşturduk. Çocuklarla bir aylık çalışmayla ürünü ortaya çıkardık. Cihaz, 18 yaş altı çocukların kullanımına uygun tasarlandı. Cihazımız, çocuğun yaşına uygun şekilde belirli miktardaki basıncı hastaya iletebiliyor. Aynı anda hastanın kalp atımını ve kandaki oksijen değerini alabiliyor. Kalp atımında yavaşlama ve yükselme olduğunda sesli uyarı veriyor. Buna bağlı olarak da motorun gücünü ayarlıyor. Cihazı aynı anda uzaktan telefondan ve bilgisayardan kontrol edebiliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Şehitlerimiz için yaptık

Öğrencilerden Muhammet İşler de hem ambulansta hem de entübe hastaların kullanabilmeleri için solunum cihazı geliştirdiklerini belirterek, “Çalışmamızı 15 Temmuz ve Çanakkale başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için yaptık” ifadelerini kullandı.