#

LİSELİLER SU İSRAFI İÇİN OYUN KODLADI

Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, su israfının önüne geçilmesi amacıyla “Suyun Sessiz Çığlığı” isimli dijital oyunu tasarladı. Oyun, TÜBİTAK tarafından “Değerler Eğitimi” alanında ikinci seçildi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi son sınıfına geçen öğrenciler Fatma Beyza Emekoğlu ve Zeynep Nur Yavaş’ın kodladığı oyun, TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali’nde “Değerler Eğitimi” alanında ikinciliğe layık görüldü.

Kodlama derslerinde edindikleri bilgilerden yararlanarak oyun tasarlayan öğrenciler suyun bilinçli kullanılması konusunda farkındalık sağlamak üzere akıllı telefonlara yüklenebilen dijital bir oyun tasarladılar.

Her oyuncuya 120 litre su

“Suyun Sessiz Çığlığı” adıyla akıllı telefonlara ücretsiz indirilebilen oyunun başlangıcında oyuncuya, 120 litre su veriliyor. Daha sonra karakterin parkurda ilerlemesi sağlanarak bulaşık ve çamaşır makineleri ile diğer su tüketimlerinde 120 litrenin tamamı harcanmadan parkurun bitirilmesi amaçlanıyor.

Öğretmenleri Funda Bulut danışmanlığında geliştirilen oyunda, oyuncular hem su tüketimine karşı duyarlılık kazanıyor hem de günlük yaşamda ne kadar su tüketilmesi gerektiği konusunda bilinçleniyor.

Testlerde etkisini gördük

Öğrencilerden Zeynep Nur Yavaş, küçük yaşlardaki öğrencilerde su tasarrufu bilincine yönelik farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Hazırladıkları oyunu ortaokul öğrencilerine gösterip test ettiklerini belirten Yavaş, “Öğrenci arkadaşların verdiği cevaplar sonucunda onlarda kalıcı davranış değişikliği oluşturduğunu gördük. Herkesin suyun geleceğine dikkat etmesini ayrıca çevre dostu olan, endüstriyel alanda daha az su harcanarak üretilen ürünlerin tercih edilmesini istiyorum” dedi.