#

GENÇLER KUDÜS’ÜN ÖYKÜSÜNÜ YAZDI

GENÇLER KUDÜS’ÜN ÖYKÜSÜNÜ YAZDI

Liseli gençler “Senin şehrin senin hikayen” sloganıyla Kudüs’ün hikayesini yazdı. Kasım ve Nisan ayları arasında yazılan öykülerden ilk üçe girenlere Kudüs ziyareti hediye edildi. 5 isim ise mansiyona layık görüldü. 23 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacak online ödül töreninde gençlere ödülleri takdim edilecek.

İnanç, tarih, kültür ve medeniyetimizde Kudüs’ün yeri ile ilgili gençlerde bilinç oluşturmak ve düşüncelerini kaleme alarak yazma becerilerini geliştirmeleri amacıyla Kudüs kısa hikaye yarışması düzenlendi. Burak Derneği, ÖNDER Kültür ve Sanat Komisyonu, Genç ÖNDER ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü iş birliğindeki yarışmaya; 1 Aralık 2019-3 Nisan 2020 tarihleri arasında imam hatip lisesi öğrencilerinden eserleri kabul edildi.

5 kişilik jüri seçti

Yarışmaya Türkiye genelindeki imam hatip liselerinden yüzlerce eser iştirak etti. İstanbul’un çeşitli ilçelerinde görev yapan öğretmenlerden oluşan Ön Eleme Ekibi, puanlamalarda bulundu. Ardından yarışma şartnamesine uygun olan 396 hikâye arasından 30 hikaye finale kaldı. Finalde ise edebiyat dünyasının önemli isimleri Ali Ural, Cemal Şakar, Güray Süngü, Hüseyin Su ve Ömer Lekesiz seçimleri yaptı. Sonuçlar, 15 Haziran 2020 tarihinde www.kudusyarismalari.com adresinde ilan edildi.

Muhammed ve Zeytin Ağacı

Asıl Jürinin değerlendirmeleri neticesinde ilk üçe giren öğrenciler Kudüs ziyareti ve para ödülüne, mansiyon ödülü kazanan beş öğrenci ise tablet ödülüne layık görüldü. Birincilik ödülünü Adana Çukurova Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Asude Çıraklı “Muhammed ve Zeytin Ağacı” isimli öyküsüyle kazandı. Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Aslıhan Akkuş “Altın Güneş” isimli öyküsüyle ikinci oldu. Hamza Akın Çolakoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emre Dokumacı da “Bir Avuç Tozdaki Korku” isimli eseriyle üçüncülüğe layık görüldü.

Sanal tören düzenlenecek

Elif Leyal Uğraş “Kudüs’e Esmek”, Furkan Sağlam “Kudüs”, Aişe Durmaz “Koşu”, Somaeıa Jamal Edden “Taş Çocukları” ve Şerife Meryem Taşdemir “Kudüs’te Bir Taş Olmak” isimli eserleriyle mansiyona layık görüldü. Ödül töreni ise pandemi nedeniyle sanal ortamda gerçekleştirilecek. 23 Haziran 2020 saat 14.30’da yapılacak tören, Burak Derneği YouTube hesabından canlı olarak yayınlanacak.