#

TÜRKİYE’NİN ÖNDER’LERİ

ÖNDER Genç’in İstanbul genelindeki proje imam hatip liselerinde okuyan lise öğrencilerine yönelik iki yıllık bir eğitim ve kişisel gelişim projesi olarak Aralık 2019’da başlattığı Türkiye’nin ÖNDER’leri, ikinci dönemde hız kesmeden yoluna devam ediyor.

 Proje dâhilinde seçilen öğrenciler ve üniversiteli liderleri her ay bir film ve bir belgesel izleyip; bir kitap ve bir okuma metni okumaktadırlar. İki haftalık periyotlarla İstanbul’un muhtelif yerlerinde buluşmalarını yapan Türkiye’nin ÖNDER’leri okudukları metinleri ve seyrettiklerini liderleri ve proje vesilesiyle tanıştıkları arkadaşları ile tahlil etmektedirler.

Tahliller, çaylı kurabiyeli buluşmalar ve geziler ile birinci dönemi başarıyla tamamlayan 35 farklı okuldan; Bosna Hersek, Semerkant, Endülüs, Bağdat gruplarında 52 erkek öğrenci, 8 lider abi ve Buhara, Isfahan, Şam, Kudüs, Taşkent, Kahire gruplarında 80 kız öğrenci, 12 lider abla ikinci dönemde tüm enerjisiyle verimli bir sürece devam ediyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bulunan salgın hastalık sebebiyle alınan tedbirler doğrultusunda yüz yüze yapılan eğitimlerin online eğitime çevrilmesinin hemen ardından ÖNDER Genç olarak TÜRKİYE’NİN ÖNDER’LERİ projemize online platformlardan devam ediyoruz. İki haftada bir gerçekleşen buluşmalar birbirimizi çok özlediğimiz bu süreçte yerini haftalık buluşmalara bıraktı. Ramazan ayı vesilesiyle özel programlarla verimli bir ay daha geçiren proje katılımcıları kendi grupları içerisinde ilgi alanlarına yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Okunan metinlerin ve izlenen videoların tahlillerine ek olarak, Riyâzü’s-Sâlihîn okumaları ve gönüllü öğrenci arkadaşlar tarafından hazırlanan ve çeşitli konuları içeren sunumlar bu buluşmalara eşlik ediyor.