#

GENÇLER PANDEMİDE KİTAP OKUYUP YARIŞTI

GENÇLER PANDEMİDE KİTAP OKUYUP YARIŞTI

İmam hatip lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen 4. Her Kitap Yeni Bir Hayat kitap okuma yarışmasını kazanan isimlere, düzenlenen törende ödülleri takdim edildi. Yarışmaya katılan 3 bin öğrenci içinden 17 öğrenci, çeşitli ödüllerle ödüllendirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun iştirakiyle düzenlenen ödül töreni, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Törende İstanbul genelinden yarışmaya katılarak dereceye giren gençler Bakan Kasapoğlu’nun elinden sertifikalarını ve ödüllerini aldı.

10 ilçeden 17 öğrenci

İstanbul’daki proje imam hatip liselerinin katılımına açık olan yarışmaya tüm ilçelerden 3 bin öğrenci iştirak etti. Elemelerden sonra 17 öğrenci ödüle layık görüldü. Esenyurt Güzelyurt Kız AİHL’den Meryem Nur Parça ve Betül Çalışcı, Sancaktepe Rabia Kız AİHL’den Hatice Kezer, Recep Tayyip Erdoğan AİHL’den Recep Yeşilkaya, Muhammet Reşat Karaarslan ve Ahmet Bilal Karaoğlan, Pendik İTO Şehit Ahmet Aslanhan AİHL’den Yusuf Ak, Bağcılar Ahi Evren Kız AİHL’den Feyza Kılıç, Ataşehir Esatpaşa Kız AİHL’den Gamze Nur İnan, Başakşehir M. Emin Saraç AİHL’den Meryem Mecidoğlu, Bengisu Sarı ve Ruveyda Ayhan, Küçükçekmece Şehit Mehmet Güder AİHL’den Enes Özbay, Üsküdar Tenzile Erdoğan Kız AİHL’den Ebru Yıldız ve Hüda Kader, Gaziosmanpaşa Küçükköy AİHL’den Yakup Aklan, Üsküdar İTO Marmara AİHL’den Mehmet Yiğit Kocatepe ödüllerin sahibi oldu.

Pandemi döneminde başladı

Gençlerin okuma, anlama, yorumlama ve anlatma becerisini geliştirmek, Türkçeyi doğru, güzel, etkili kullanmasına katkı sunmak amacıyla düzenlenen, 4. Her Kitap Yeni Bir Hayat kitap okuma yarışması, 2020 yılında başladı. Pandemi sürecinde hayatın fiziken ve sosyal olarak sınırlandığı bir dönemde, gençler proje çerçevesinde okuyarak, müzakere halkaları oluşturup öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tartışarak kendilerini geliştirmek için adım attılar. Gençleri destekleme üzere ise Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle kitaplar temin edildi. İstanbul’daki 160 Anadolu imam hatip lisesinden Her Kitap Yeni Bir Hayat kitap okuma yarışmasına katılan 3 bin gence 15 bin kitap ulaştırıldı.

Karakoç, Kutlu, Özdenören…

Gençler; Sezai Karakoç’un Diriliş Neslinin Amentüsü, Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye, Rasim Özdenören’in Gül Yetiştiren Adam, Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi ve Mehmed Niyazi’nin Çanakkale Mahşeri isimli kitaplarını önce okudular. Sonra müzakere halkalarında öğretmenleri eşliğinde arkadaşlarıyla tartıştılar. Daha sonra da sınavlara girerek birbirleriyle yarıştılar. Bu yarışma sonrasında da 17 genç ödüle layık görüldü. Gençler, yapılan ödül töreninde ise tam altın, yarım altın ve çeyrek altınla ödüllendirildi.