#

İCLAL BİR AYDA İSPANYOLCA ÖĞRENDİ

İCLAL BİR AYDA İSPANYOLCA ÖĞRENDİ

İstanbul’da yaşayan lise öğrencisi İclal Dağcı, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Arapça dillerinden sonra kendi çabalarıyla bir ayda İspanyolca’yı öğrendi. Bu serüveni bir video yaparak youtube kanalında paylaşan İclal arkadaşlarına, “Lütfen dil öğrenmek istiyorsanız kendinize inanın. Umarım bunun imkansız olmadığını size göstermişimdir” diye sesleniyor.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi olan 15 yaşındaki İclal Dağcı,daha önce okulunda İngilizce ve Arapça öğrendi. Kendi çabalarıyla ise Fransızca ve İtalyancaya devam etti. İclal son olarak da İspanyolca öğrenerek bunu nasıl yaptığını bir video ile gençlere anlattı.

Bir haftada konuşma

Fransızca ve İtalyanca bildiği için okuduğu İspanyolca metinleri kolaylıkla anlayabildiğini belirten İclal, “Bunu fark edince konuşmak için fiilleri ve ardından zamanları öğrendim. İlk iki hafta en temel zamanları bitirdim. Bir haftanın sonunda da konuşabilmeye başladım” diyor. Fransızca ile benzerliğinden dolayı zamir, edat, bağlaç gibi ifadeleri öğrenmeden de dili anlayabildiğini ve kullanabildiğini ekliyor. İclal, kelime konusunda da hiç zorluk çekmemiş çünkü benzer iki dilin ardından karşısına çok değişik kelimeler çıkmamış. Fransızca sayesinde İspanyolcadaki gramer kurallarının mantığını çok daha kolay anlayan İclal, tüm gramer konularını video izleyerek öğrenmiş.

Model BM toplantısına katıldı

Bir ayda konuşabilmesini ve dil öğrenmesini, “Bence konuşabilmemin ana nedeni gramer gibi büyük bir engeli kısa zamanda ortadan kaldırmaktı. Fransızca öğrenirken grameri 3.5 senede bitirmiştim. Gramer kurallarını bitirdikten sonra Fransızcam çok hızlı ilerledi. İspanyolca’da bunun bana fayda sağladığını düşünüyorum” sözleriyle anlatıyor İclal. İspanyolca öğrenmeye başlayalı 3 hafta olduğunda ise Model Birleşmiş Milletler konferansına katılmaya karar vermiş. Katılmadan önce okunması gereken rehberi sözlük kullanmadan okumayı başardığında hala konuşabileceğinden tereddüt duyduğunu belirten İclal, “Komite başladığında biraz zorlansam da konuşmaya başladım. Yeni öğrendiğim bir dilde kendimi ifade edebilmek beni çok mutlu etti” ifadelerini kullanıyor.

Tek başına dil öğrenilebilir

İspanyolcayı mümkün olduğunca günlük hayatta kullanmaya başladığını belirten İclal, “Özellikle İspanyol arkadaşlarımla sohbet etmenin bana çok faydası oldu. Mesela o gün bir şey öğrendiysem onu hemen bir arkadaşımla olan konuşmama dahil ediyordum. Böylece çoğu konuyu tekrar etmeme bile gerek kalmadı” diyor. İspanyolca öğrenmiş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren İclal, arkadaşlarına ve akranlarına şu tavsiyelerde bulunuyor: Dil öğrenmek hakkında çoğu kişinin kabul etmediği düşüncelerimi kanıtladım. Kendi kendinize dil öğrenebilirsiniz, çok kısa bir sürede dil öğrenebilirsiniz, aynı anda çok fazla dil öğrenebilirsiniz. Umarım size de bunun imkansız olmadığını göstermişimdir. Lütfen dil öğrenmek istiyorsanız kendinize inanın.