#

KARDEŞİM DEDİM 13 SONA ERDİ

Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler, Kardeşim Dedim Kampı’nda uzun yıllar hatırlanacak bir çok anıyla memleketlerine geri döndüler. 

1958 yılından beri faaliyetlerine hız kesmeden devam eden ÖNDER, her yıl olduğu gibi bu yıl da İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği ‘Kardeşim Dedim Liderlik Kampı 13’ü düzenledi. 8  Mayıs’ta Kocaeli’nin Kandıra İlçesine bağlı Kefken beldesinde başlayan erkek kampı kardeşlik gecesinin yapılmasının ardından sona erdi.

‘Hayatının kampına hazır mısın?’ sloganıyla başlayan kampa, Şanlıurfa’dan Edirne’ye İstanbul’dan Trabzon’a kadar Anadolu’nun dört bir yanında öğrenim gören imam hatip öğrencileri bir araya geldi.İmam Hatipli gençler, beş günlük kamp süresinde birbirinden farklı etkinliklerle hem streslerini attı hem de yeni arkadaşlıklar kurdular. Sabah namazını cemaatle kılarak güne başlayan gençler, ardından Hasan El Benna’nın derlediği, Mesurat dualarını okudular.

Gençler ayrıca her vakit namazında Kur’an okuyarak bir hatim indirdiler.Kamp boyunca birbirinden değerli isimlerle de bir araya gelen gençler farklı konularda bilgi sahibi oldular. Diş Hekimi İlhan Ocak’tan diş sağlığının önemini dinlerken, Araştırmacı-Yazar Muttalip Tütüncü’den de ‘Ortadoğu ve Ümmet Coğrafyası’ hakkında bilgi aldılar. Yazar Serhan Büyükkeçeci ‘Paradokslar’, Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman ‘kız-erkek ilişkileri’, Eğitimci Salih Eğridere ‘Önder Gençlik’, Cemil Keskin ve Ahmet Türkben’den ‘İmanın Güneş Yüzlü Önderleri’ ve Kişisel Gelişim Uzmanı Fatih Abadi’den ‘Gençlik ve kişisel gelişim’ gibi farklı konuları farklı  isimlerden dinleyerek, sohbet etme imkanı bulan geçler, bu kampın hayatlarına güzel izler bıraktıklarını söylediler.

Grup Sezgiler ile Ezgi Gecesi Sosyal ve sportif alanlarda da kendini gösteren gençlik, kampta futbol, voleybol ve basketboldan masa tenisi, satranç ve güreş turnuvasına, halat çekme yarışmasından dart turnuvasına, ezan okumadan şiir ve ezgi yarışmasına kadar farklı alanlarda düzenlenen yarışmalarda heyecan ve gayretle mücadele etti. Şanlıurfa’dan gelen imam hatipli gençler tarafından hazırlanan çiğköfte ve Grup Sezgileri’nin katılımıyla gerçekleştirilen ezgi gecesi de öğrencilerde unutulmayacak güzel izler bıraktı.Kampın son gecesinde düzenlenen ‘Kardeşlik Gecesi’ne, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Genç ÖNDER Başkanı Abdullah Ceylan, ÖNDER Yönetim Kurulu üyeleri ve Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği (KİHMED) Başkanı Sabahattin Yamak ile üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Öğrenciler, hazırladıkları tiyatro oyunlarını, Arapça sunumlarını, şiir ve ezgi dinletilerini sahneledi. Ayrıca kampın son gecesinde müsabakalarda başarılı olan gençlere kupa takdiminde bulunuldu.Yeni dostlukların kurulduğu ve kardeşlik hikâyelerinin yazıldığı 13. Kardeşim Dedim Kampı, gençlerin en yakın vakitte tekrar buluşma temennileriyle nihayete erdi.