#

KODLAMA ATÖLYESİNDE MASKE ÜRETTİLER

Konya’da lise öğrencilerine model uydu eğitimleri verildi. Konya İmam Hatipliler Derneği (KİMDER) koordinatörlüğünde 5-6 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen programa 117 öğrenci katıldı.

İTÜ APİS Ar-ge takımı öğrencileri tarafından verilen eğitimler, Konya Bilim Merkezinde gerçekleştirildi.

Uzay bilimi dersi aldılar

Eğitimde öğrencilerin, uydu sistemlerinin üretimini tecrübe etmeleri amaçlandı. Programda, teknik resim, aerodinamik, devre çizimi gibi uçak ve uzay bilimleri dersleri verildi. İki gün süren ve Türkiye genelinde 13 ilde verilen eğitimlerde, öğrencilerin model uydu projelerinin aşamalarını öğrenmesi ve bir organizasyonun süreç yönetimi ile iletişim deneyimi kazanması amaçlandı.

İHL’ler geleceğe yön verecek

Program çerçevesinde eğitim alan öğrencilerden dereceye girenler, bu sene 43. kez yapılacak olan Nasa’nın Cansat Model Uydu Yarışması’na katılacak. Bilim meraklılarının dikkatle takip ettiği bu yarışmada, geçen sene İTÜ Apis Ar-ge topluluğu birinci olmuştu. Bu yıl da aynı topluluk lise öğrencilerinin eğitimini üstlendi. Bu seneki yarışmaya Konya’dan 3’ü imam hatip olmak üzere 15 lise ve 117 kişi başvurdu. Türkiye genelinde ise 120 takım için başvurular yapıldı. 5 Nisan’daki ön sunumla takımlar ilk 20 arasına girmeye çalışacak. Yarışma bu yılın Temmuz ayında düzenlenecek.