#

LİSELİLERİN TEKNOLOJİ KONGRESİ 3 YAŞINDA

Uluslararası Liseliler Teknoloji ve Toplum Kongresi (ULTEK) bu yıl üçüncü kez düzenlendi. Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından 7-8 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilen kongreye Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 200 lise öğrencisi katıldı.

Lise öğrencilerinin ÖNDER İmam Hatipliler Derneği desteğiyle organize ettiği ve oturumlarda da sadece liselilerin yer aldığı ULTEK 2020, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Üsküdar’daki yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Bildiri yayınladılar

Tamamen okul öğrencileri tarafından hazırlanan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Liseliler Teknoloji ve Toplum Kongresi, 7 Mart Cumartesi günü açılış konferansıyla başladı. Konferanstan sonra ise katılımcılarla beraber çalıştaylara  geçildi. 8 Mart’ta da çalıştayların bildirilerini yayınlamasından sonra Valide Sultan Gemisi’nde düzenlenen plaket ve belge töreniyle program sona erdi.

9 komite tartıştı

Kongrede, farklı okullardan davet edilen öğrenciler, 9 farklı başlık altında oluşturulan komitelerde çeşitli konuları tartıştı. Gençler, seçtikleri sorunların sebeplerini ortaya koydu, çözüme nasıl gidileceğine dair bir yol haritası çizdi ve buldukları çözümleri maddeler halinde yayınladı. 9 komite arasında şunlar yer alıyor: İktisadi ve İctimai Kalkınma, Biyoteknoloji, Uluslararası Deniz Hukuku, Spacex Starlink, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Savunma Sanayi, Nefret Söylemi, Karanlık Fabrikalar, Pedagoji.