#

ROBOTİK TAKIMI ABD YOLCUSU

VEX Robotics Yarışmasında Türkiye şampiyonu olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Robotik takımı Eagle Tech, Nisan 2020’de ABD’de düzenlenecek dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek.

8-9 Şubat 2020 tarihlerinde Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen VEX Robotics yarışmasına katılan Eagle Tech takımı, çeyrek final maçında en yüksek skoru elde ederek turnuvaya imzasını attı. Grup, 2 Mart 2020 Pazartesi günü yapılan Türkiye Şampiyonasında da “Robot Skills Champion” ve “Finalist Award” ödüllerini kazandı. Şampiyonayı birincilikle tamamlayan takım, Nisan 2020’de ABD’de düzenlecek dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek.

Mühendislik tasarım defteri tutuyorlar

VEX Turnuvaları STEM eğitimini, robotik ile birleştiren, öğrencileri sadece robotlarıyla değil, sezon boyunca sürdürdükleri çalışmalarla değerlendiren çok özel bir sisteme sahip. Takımlar STEM eğitiminin amaçladığı bilimsel araştırma becerisi, teknoloji okur yazarlığı, matematiksel düşünme becerisi ve mühendislik tasarım sürecini doğal olarak deneyimlerken bir yandan da bu tecrübelerini mühendislik tasarım defteri ile jürilerin değerlendirmesine sunuyor. Mücadele ve dostluğun bir arada centilmence bir rekabetle sergilendiği VEX turnuvalarında öğrenciler mühendislik ve teknik gelişimlerine ek olarak, takım çalışması, iletişim, proje geliştirme ve yönetme ve eleştirel düşünme gibi 21. yüzyıl becerilerinde de gelişim gösteriyorlar.

46 takım yarıştı

Dünya çapında 50’nin üzerinde ülkede 18 bin takımın katılımıyla gerçekleşen VEX yarışmalarının Türkiye ayağında 46 takım yarıştı. Türkiye’yi temsil edebilmek için Türkiye’nin dört bir yanından ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerden oluşan ‘VEX Robotics Türkiye Şampiyonası sadece robotlar değil, robotların tasarım sürecinin de değerlendirildiği bir yarışma özelliğini taşıyor.