#

ÖĞRENCİLER MUTFAKTA

Denizli Servergazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri okullarında açılan SİHO Mutfak Atölyesi’nde turşu, zeytin kurmayı ve yoğurt mayalamayı öğreniyor. Öğrenciler tarım atölyesinde ise yetiştirdikleri ürünlerle çeşitli salatalar ve hazır gıdaların yerine geçecek kurabiyeler hazırlıyor.

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yaşam becerileri atölyeleri kurulması yönünde eğitimcilere çağrıda bulunmuştu. Bu çağrıya uyan Denizli Servergazi İmam Hatip Ortaokulu da Mutfak Atölyesi’nde çalışmalara başladı. Okulda Tarım Atölyesi ve Mutfak Atölyesi kuruldu. Birbiri ile koordineli çalışan atölyeler, öğrenciler için verimli bir yaşam becerisi dersi haline gelmiş durumda. Projede gönüllü öğretmenler ise malzeme tedarik kısmında öğrencilere yardımcı olurken aynı zamanda tüm bu çalışmaları, okulun Youtube kanalında yayınlıyor.
 

Ekip çalışmasını öğreniyorlar


Yaptıkları yemekler ve hazırlık aşamalarında tüm öğrencilerin dahil olduğu Mutfak Atölyesinde öğrenciler, yemekleri hazırlarken görev paylaşımı ve zaman yönetimi yaparak ekip çalışmasını teorikten pratiğe geçirmiş oluyorlar. Öğrencilerin atölye çalışmalarına katılımı yoğun olduğu için gruplar halinde çalışmaları sağlanıyor.

Aile içi iletişime katkı
 

Proje koordinatörü ve Türkçe öğretmeni Zehra Telli, ‘’Öğrencilerin Mutfak Atölyesindeki tarifleri evlerinde uygulamak istemeleri, aile içi iletişime olumlu katkıda bulunuyor’’ dedi. Telli, bu atölyelerin öğrenciler üzerinde akademik başarıya katkısının da olduğu görüşünde. Servergazi İmam Hatip Ortaokulundaki atölyelerin, ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı olması planlanıyor.