#

ORTAOKUL DERGİSİ KARPUZ YAYIN HAYATINA BAŞLADI

Ortaokul öğrencilerine yönelik olarak yeni bir çocuk dergisi yayın hayatına başladı. “Bol Çekirdekli Yeni Mahsul” sloganıyla raflardaki yerini alan Karpuz’un tanıtım programında konuşan yayın yönetmeni Erkam Aslanoğlu, “Biz lisede dergicilikle tanıştık ve okul olduğunu hissettik. Şimdi Karpuz’un da bir okul olmasını istiyoruz” dedi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği çatısı altında çocuklar ve gençler tarafından çıkarılan Karpuz dergisi, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen programla tanıtıldı. Programa ortaokul öğrencileriyle birlikte gençler, ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ve Yönetim Kurulu üyeleri, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu katıldı.

Karpuz yurtdışına açılacak

Törende katılımcılara hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, “Karpuz dergisi çalışmalarımızdan bir tanesi ama en özeli” dedi. Dergiyle hem resimlerin hem de öykülerin, şiirlerin olduğu çok güzel bir çalışmanın ortaya çıktığını kaydeden Ceylan, “Biz kendi kültür ve medeniyetimizden beslenerek yeni bir dünya inşa etmek istiyoruz. Sanata olan bakış açısını değiştirmek istiyoruz. Birilerinin özentisiyle oluşturulan bir sanat değil de kendi sanatımızı ortaya koymak istiyoruz” dedi. Salondaki gençlere çağrıda bulunan Ceylan, “Bu dergi sizin derginiz. Kendi yazılarınız, şiirleriniz, çizimleriniz varsa bu derginin mutfağında çalışacak kişiler olmanızı istiyorum. Sizler bu dergiye yazar ve çizer olarak katıldıkça Karpuz büyüyecek ve sadece Türkiye’ye değil yurtdışına da ihraç edeceğimiz bir çalışmaya dönecek” diye konuştu.

Dergi hem okul hem de hayata hazırlık

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan da konuşmasında, kendisinin de ilk dergiyi ortaokul yıllarında Bosna savaşına destek olmak üzere çıkardıklarını söyledi. Dergilerin her şeyden önce güzel bir okul olduğunu belirten Erdoğan, “Burası, arkadaşlarınızla beraber kendi tasarımınızı, kendi hayallerinizi, kendi edebi girişimlerinizi hayata yansıtabileceğiniz bir mecra. Ekip çalışması yapacağınız için aslında hayata hazırlık anlamında da çok faydalı. Ben Karpuz dergisinin tanıtımı vesilesiyle kendi okullarınızda kendi ortamlarınızda dergicilikle ilgilenmenizi öneriyorum” ifadelerini kullandı. Bir dergide herkesin bir katkısı olabileceğini belirten Erdoğan, “Her şey dijital ekranlardan takip edilirken bu dergiler bir taraftan eski zamanın işi gibi geliyor ama buralar bir taraftan da toplanma noktası. Eminim okullara, illere ve ilçelere gidecek, yazar ve çizerlerle sizi buluşturacak. Hayata hazırlanmanız ve dünyasına girmeniz için tam zamanı” diye konuştu. TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu ise ortaokul dergiciliğinin çok önemli olduğunu belirterek, “İnşallah hayırlı, güzel işlere vesile olur. Ben yazarları, çizerleriyle tüm genç kardeşlerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yönetimi ortaokullu kardeşlerimize bırakacağız

Karpuz dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkam Aslanoğlu da dergicilikle lise yıllarında tanıştığını ve bir okul olduğunu hissettiğini söyledi. “Yazarken de çizerken de bir tecrübemiz yoktu. Şimdi o günlerde yayın hayatına başlayan Hark dergimiz 5. yılında. 60 civarında yazar ve çizerle yolumuzda ilerliyoruz” dedi. Karpuz’un da okul olmasını istediğini belirten Aslanoğlu, “Sadece büyüklerin yazdığı bir dergi değil ortaokullu arkadaşlarımızın yazıp çizdiği bir dergi Karpuz. İki yıl sonra da ortaokullu arkadaşlarımızın yönettiği bir dergi olsun istiyoruz. Planımızı bu şekilde yaptık. Çok güzel yazarlarımız var, okul ziyaretlerimiz var. Okullarda fanzin atölyeleri yapıyoruz. Gençlerimizi mutfağında yetiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Şiirler ve öyküler okundu

Konuşmalardan sonra Bilal Erdoğan, “Ben Bir Çocuk Değilim” isimli şiiri, Selmin Berra Polat Nar isimli şiiri okudu. Dergi yazarlarından Fatma Ersan da Kök isimli denemesini okudu ardından bir konuşma yaptı. “Herkesin bir hayali vardır, hayaller ancak çaba sarfedince gerçekleşir” diyen Polat, anne ve babasının küçükken kendisine kitaplar okuduğunu bu yüzden okumayı çok sevdiğini söyledi. Ardından Hark dergisiyle tanıştığını ve yazmanın da okumak kadar kendisini iyi hissettirdiğini belirten Polat, “Kendimi bir bahçıvan gibi hissettim, her bir kelimeyi büyütmek, geliştirmek aynı zamanda bahçeyi büyütmekti. Yazdıkça daha güzel çiçekler yetişiyordu bahçemde. Şimdi kelimelerimi Karpuz’da çoğaltacağım inşallah” diye konuştu.

Mutfakta çocuklar ve gençler var

Bol Çekirdekli Yeni Mahsul sloganıyla iki ayda bir yayınlanacak olan derginin hem yönetim hem de yayın ekibi tamamen gençler ve çocuklardan oluşuyor. Yönetmenliğini Erkam Aslanoğlu’nun yaptığı dergide; İthal Karpuz başlığı altında dünyadan haberler, Karpuz Çekirdeği başlığı altında ise bilimsel gelişmeler ele alınıyor. Selin ve Metin Kardeşler dergide, her sayıda ayrı maceralara yelken açan çizgi roman kahramanları olarak karşımıza çıkıyor. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak bölümünde film eleştirileri yapılıyor, Kesmece Bunlar bölümünde kitap önerileri sunuluyor. Gezi, deneme ve şiirlerin yer aldığı derginin orta sayfasındaki “Senin İnanılmaz Bir Gücün Var” posteri de hem gençlerin hayallerini hem de odalarının duvarlarını süsleyecek.


ORTAOKUL DERGİSİ KARPUZ YAYIN HAYATINA BAŞLADI
ORTAOKUL DERGİSİ KARPUZ YAYIN HAYATINA BAŞLADI
ORTAOKUL DERGİSİ KARPUZ YAYIN HAYATINA BAŞLADI