#

TEKNOFEST’TE İMAM HATİP BAŞARISI

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest, 23-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 5 bin gencin 21 ayrı alanda katıldığı yarışmalara imam hatip liseleri de büyük ilgi gösterdi; 36 takımdan 28’i finallerde yarışmaya hak kazandı. Yarışmalar sonucunda ise imam hatip okulları 10 kategoride 11 derece etti.

Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen Teknofest, bu yıl üçüncü kez kapılarını açtı. Salgından dolayı izleyicisiz olarak gerçekleşen yarışmalara 81 il ve 84 ülkeden 100 binin üzerinde genç müracaat yaptı. Gençlerin 5 bini finalist olarak yarıştı.

21 kategori, yüzlerce takım

Teknofest Türkiye finali, 23-27 Eylül 2020 tarihinde Gaziantep’te yapıldı ancak yarışmalar Eylül itibarıyla başladı. 1 Eylül’de Tuz Gölü’nde Roket Yarışması ve Kocaeli’de Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması ile başlayan heyecan, Robotaksi Binek Otonom Yarışması ile Bilişim Vadisi’nde, İnsansız Hava Aracı Yarışması ile Alleben Göleti’nde, Model Uydu Yarışması ile Tuz Gölü’nde, İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması ile Gaziantep Olimpik Yüzme Havuzu’nda, İnsanlık Yararına Teknoloji, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri, Akıllı Ulaşım, Tarım Teknolojileri, Biyoteknoloji İnovasyon, Helikopter Tasarım, Jet Motor Tasarım, Uçan Araba Tasarımı, 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projesi ve Sürü İHA Simülasyon Yarışmaları ile Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde devam etti. Hack Zeugma, Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması ve ISIF20 ile çevrimiçi platformda olmak üzere 21 kategorideki yarışmalar ile 27 Eylül’e kadar sürdü. Türkiye Drone Şampiyonası da 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’teki Rumkale’de gerçekleştirildi.

Gezmeye gelip takım kurdular

Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kurduğu Tekno-Entalpi takımı, İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmasında Türkiye 2.’si oldu. Okul takımının hikayesi ise ilginç. Takımın kaptanı Nihan Balcı bir yıl önce gezmeye gittikleri Teknofest yarışmasında, “Neden yarışmacı olmayalım?” sorusunu sorduklarını, ardından da Tekno-Entalpi takımını kurduklarını söyledi. Haftanın her günü neredeyse atölyede çalıştıklarını belirten Balcı, yarışmaya katılıp derece almanın kendilerini özel hissettirdiklerini aktardı. Takım üyelerinden Betül Dural ise, “Arkadaşlarımla birlikte 30 metrekarelik bir alanda çalıştık. Selçuk Bayraktar’ın atmış olduğu tweetle gündem olduk. Bu bizi daha çok motive etti” diye konuştu.

Bir gecede yeni İHA yaptılar

Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Sabit Kanat kategorisinde yarışan Konya Hocacihan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, mansiyon ödülünün sahibi oldu. Göktuğ 2 isimli uçakla yarışmaya katılan gençlerin uçağı, pistte deneme uçuşu sırasında düştü. Tamir edilemeyecek kadar hasar alan aracın yerine daha önce ürettikleri başka bir aracı yarışmaya sokmaya karar veren takım üyeleri bir geceyi uykusuz geçirerek Göktuğ 1 isimli İHA’yı topladı. Ancak diğerine göre daha ağır ve hantal olan araç, görevlerini çeşitli aksaklıklar sonucu tam anlamıyla tamamlayamadı. Buna rağmen ümidini yitirmeyen gençler azim, çaba ve diğer takımlara yapmış oldukları destekle jüri tarafından mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Uçan araba da var, eğitim teknolojisi de

Manisalı kızların Görme Engelliler İçin Sesli Haritalar Projesi, Eğitim Teknolojileri Yarışması’nda derece aldı. Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İHL Türkiye Kapsayıcılık Takımı, Gaziantep’ten birincilik ödülüyle döndü. Kocaeli Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İHL öğrencileri, İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmasında “En İyi Takım Ruhu” ödülüne layık görüldü. Malatya Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi Anatolia takımı, Teknofest Uçan Araba Tasarımı Yarışmasında ikincilik ödülünün sahibi oldu. Konya Meram İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, Eğitim Teknolojileri Robotik BiyoLAB yarışmasında ikinci oldu. Kayseri Fatih İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Sağlık ve İlk Yardım alanında jüri özel ödülünü aldı. Kaptan Ahmet Erdoğan Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İlhan Efe Yıldız’ın da aralarında bulunduğu Cell Culture Team, biyokimya ve inovasyon alanı fikir kategorisinde ikinci oldu.