#

BEYOĞLU İHL DÜNYA ŞAMPİYONU

BEYOĞLU İHL DÜNYA ŞAMPİYONU

Katar Foundation tarafından çevrim içi olarak gerçekleştirilen 5. Uluslararası Arapça Münazara Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, “Ana Dili Arapça Olmayan Ülkeler” kategorisinde dünya şampiyonu oldu.

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen uluslararası yarışma geçen yıl salgın nedeniyle yapılamadı. 3-7 Nisan 2021’de çevrim içi düzenlenen yarışmada Beyoğlu Anadolu İHL öğrencileri büyük başarı kazandı.

39 takımı yendiler

Yarışmaya Arap ülkelerinin tamamı ve bunların dışında Avrupa kıtasından İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre, ABD, Kanada, Rusya ve Uzak Doğu ülkelerinin de aralarında olduğu 39 ülkeden 40 takım katıldı. Türkiye’den yarışmaya katılan Beyoğlu Anadolu İHL 10. sınıf öğrencileri M. Eren Köse, E. Maruf Şatır, E. Berat Demir, Y. Bilal Karasakal ve Ö. Faruk Kaya kendi gruplarını kurarak ülkemizi temsil etti.

Finalde rakip Malezya

Öğrenciler, şampiyonanın ilk gününde 39 ülke arasından Endonezya, Kanada, Mauritus, Katar ve Sudan ile karşı karşıya geldiler. 5 Nisan’daki karşılaşmaların ardından yapılan puanlama neticesinde “Ana Dili Arapça Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer alan Türkiye, yarı finale katılmaya hak kazandı. Aynı kategoride ertesi gün yapılan yarı final karşılaşmasında ise Türkiye takımı, Maurituslu rakiplerini mağlup ederek Malezya takımı ile birlikte finale yükseldi. Şampiyonanın son gününde ise Türkiye takımı aynı kategoride finalde Malezya takımını yenerek birinci oldu.

Hem konuşma hem muhakeme

Turnuvada düzgün Arapça konuşmanın yanında mantık, muhakeme, delil getirme ve getirilen delili çürütme gibi konu başlıkları bulunuyor. Yarışmada, iklim değişikliğinde önceliğin mücadele yerine adaptasyona verilmesi, gelişmekte olan ülkelerde devlete ait olan şirketlerin özelleştirilmesi, gelişmekte olan ülkelerde yabancı devletlerin ve şirketlerin toprak sahibi olmalarına izin verilmemesi gibi konular ele alındı.

Bakan Selçuk’tan destek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “39 ülkenin katıldığı Uluslararası Arapça Münazaralarında ülkemizi başarıyla temsil ederek kendi kategorisinde birinci olan Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi takımındaki öğrencilerimizi ve emek veren öğretmenlerimizi kutluyorum. Daha nice başarılara…” ifadesine yer verdi. MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz da yaptığı açıklamada, şampiyon olan Beyoğlu Anadolu İHL öğrencilerinin ana dillerinin Arapça olmadığına vurgu yaparak buna rağmen öğrencilerin bu başarıyı elde etmelerinden ötürü büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi.

Türkiye’ye üçüncü birincilik

Katar’daki uluslararası Arapça münazaralarına önceki yıllarda Türkiye’yi temsilen katılan Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İHL ve Kocaeli Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İHL’nin iki birinciliği bulunuyor. Şimdi ise yeni bir dünya şampiyonluğu elde edildiğini dile getiren Yılmaz, “Öğrencilerimiz Türkiye’mizi en güzel şekilde temsil ettiler ve başarılarıyla bayrağımızı dalgalandırdılar. Okulumuza, emeği geçen öğretmenlerimize ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Yabancı dil öğretiminde ortaya konulan bu başarının bütün kurumlar tarafından modellenerek dalga dalga büyümesini temenni ediyorum” diye konuştu.