#

TEMATİK KAMPLAR GENÇLERİN İLGİ ODAĞI

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen 3 ayrı tematik kampa 194 lise öğrencisi ve kamp lideri katıldı. “Kültür-Sanat”, “Teknoloji” ve “Spor” başlığını taşıyan kamplarda öğrenciler, atölyeler, geziler, seminerler, söyleşiler, film ve kitap tahlilleri ile unutulmaz bir tatil geçirdi.

19-23 Ocak 2020 tarihinde yapılan üç kampa İstanbul’da eğitim gören imam hatip lisesi öğrencileri katıldı. ÖNDER yurtlarında gerçekleştirilen kamplarda gençler ilgi alanlarına göre tatili dolu dolu geçirmenin keyfini yaşadı.

Rengini seç, harekete geç

Öğrencilere dostluk ve arkadaşlık ruhunu aşılamayı, ortak hareket etme kültürü geliştirmeyi hedefleyen kamplar “Rengini seç, harekete geç” sloganıyla düzenlendi. Kampların amacı ise gençlere atacağı adımlarda yol gösterici olmak, ilgi duyduğu alanın uzmanlarıyla tanışması, teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı atölye ve gezilerle yeni ufuklara açılması olarak belirlendi. Kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı düzenlenen kamplara toplam 166 öğrenci ve 28 lider iştirak etti.

Kitap, sinema, gezi…

Diğer kamplar gibi 4 gün süren Kültür Sanat Kampı, Fatma Gülşen Koçak’ın Okuma Atölyesi ile başladı. Mustafa Toprak ile Sinema Atölyesi’nde Balkan Sineması kritiği yapıldı.  Betül Ziyrek ile Geleneksel Sanatlar Atölyesi, Mahmut Bıyıklı ile Dergi Atölyesi, Özgür Çoban ile Şiir Gecesi gerçekleştirildi. Gezi Rehberi Şeyhmus Turan ile İslam Bilim Teknik Müzesi, Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi, Minyon Taşı, Sultanahmet Türbesi, Hipodrom Meydanı, İslam Eserleri Müzesi, Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, Şerefiye Sarnıcı, Abdulhamid Han Türbesi, TYB İstanbul Şubesi gezisi yapıldı. Gençler, kütük ve çanta boyama dersinde ise maharetlerini sergileyerek ortaya güzel eserler çıkardı.

En iyileri gördüler

Kız ve erkek öğrencilerin katılımıyla iki grup halinde gerçekleştirilen Teknoloji kampı programında ise bilim ve teknoloji üretilen mekanlara geziler ağırlıklı olarak yer aldı. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi Teknokent, Fuat Sezgin İslam Bilim Sanat Müzesi, Baykar Makina, İstanbul Havaalanı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, Bilişim Vadisi, Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Okçular Vakfı’na gezi düzenlendi. Zeynep Mümine Azman ile Siber Güvenlik, Adem Yılmaz ile İcat Çıkarmak, Ahmet Babacan ile Uçaklar Nasıl Uçar söyleşileri gerçekleştirildi. Usturlab Atölye Kurucusu Sümeyye Ceylan da öğrencilere hitap etti. Kamp, ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol’un değerlendirme konuşmasıyla sona erdi.

Milli sporculardan dersler

Spor Kampı programı, ÖNCÜ Spor Genel Başkanı Yavuz Kurt’un sunumuyla başladı. Serhat Yıldız ile Sporu Güzelleştir söyleşisinin düzenlendiği kampta Wushu Türkiye Şampiyonu Milli Sporcu Zeynep Sırtlı ve futbolcu Gizem Işık ile de söyleşiler gerçekleştirildi. Dergi okumaları, yüzme ve spor oyunları kampın diğer etkinlikleriydi. Kampta ayrıca İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Okçular Vakfı’na da gezi düzenlendi.

15 bin öğrenci istifade etti

Genç ÖNDER Başkanı Resul Çiftci, çalışmaları arasında en çok önem verdikleri alanlardan birinin gençleri hayata hazırlayan, iyi dostluklar kazandıran ve kültür, sanat, spor açısından zenginleşmelerini sağlayan Gençlik Kampları olduğunu söyledi. 2011 yılından itibaren yüze yakın kampa imza attıklarını kaydeden Çiftci sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaz dönemi, sömestr tatili ve diğer dönemlerde düzenlediğimiz kamplardan yaklaşık 15 bin gencimiz istifade etti. Tematik kamplarımız yanında 25. kez düzenlediğimiz Kardeşim Dedim Kampları da bir klasik halini aldı. Kamplarımızın bir kısmı eğitimcilerin de önerdiği gibi direkt doğada yapılmakta, öğrencilerimiz trekking yapmakta, kamp ateşi yakmakta, toprağa basmaktadır. Bu şekilde çok güzel dostluklar ve hayata dair ciddi deneyimler de kazanmaktadır.”