#

TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ ANADOLU BAŞLADI

TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ ANADOLU BAŞLADI

28 Aralık 2020

Türkiye’nin geleceğine yön verecek liderler yetiştirmek sürdürülen eğitim programı Türkiye’nin Önderleri projesi Anadolu’ya açıldı. Türkiye’nin Önderleri Heyecan Anadolu’da isimli programla, İstanbul’la birlikte 20 ilden 1700 öğrenci programa dahil oldu.

ÖNDER Gençlik tarafından organize edilen program, youtube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlandı. ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, Gençlik Başkanı Resul Çiftci, ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi Ali Çiçek ve İlim Yayma Vakfı Başkanı Bilal Erdoğan’ın gençlere hitabının yanı sıra, proje koordinatörleri de bilgilendirme yaptı.

Hedefinizi yüksek tutun

Programda, Gençler ve Sivil Toplum başlıklı bir sunum yapan İlim Yayma Vakfı Başkanı Bilal Erdoğan, 2011’den beri birçok STK’da, vakıfta, dernekte görev yaptığı belirterek, “Bir yandan bu kurumların gücünü artırmaya çalışırken bir yandan bu imkanları siz gençlerimizin ufuklarını büyütmeye ve hedeflerine ulaşmak için seferber etmeye çalıştım” dedi. Gençler için yaptıkları çalışmalardan bahseden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: Hedeflerimizi yerel ve ulusal olmaktan çıkarıp global olmaya odaklanacak şekilde kurgulamamız lazım. Biz hedeflerimizi yüksek tutacağız, eğitim ve çalışmalarımızı hep global ölçekte düşüneceğiz. Üniversiteyi okurken, akademik hayatımıza devam ederken uluslararası düzeyde düşüneceğiz. Kariyerimizi uluslararası merkezde yapabiliriz. Sizlerden beklentim hedeflerinizi yüksek tutmanız.

Gençlik çalışmalarını önemsiyoruz

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal da konuşmasında, yaptıkları her çalışmada imam hatiplerde okuyan gençlere katkı sağlamak için gayret ettiklerini, bu mücadelenin pandemi günlerinde de devam ettiğini aktardı. Gençlere akademik hayatları yanında kültür, sanat, spor alanında katkı sağlamak için çalıştıklarını kaydeden Çal, “Yaptığımız işler içinde en önemsediğimiz çalışmalar, gençlik çalışmalarımız. Gençliğin dilinden anlayan, onlara katkı sunan faaliyetleri ön planda tutuyoruz. Gençlerimiz, bu çalışmalara katılarak kendi kişiliklerinin oluşmasına ciddi bir şekilde katkı sağlıyorlar. Buradan yetişen gençlerimiz inşallah gelecekte Türkiye’nin önderliğini yapacak gençler olacak. Sizler buraya gönüllü şekilde katıldınız. Her biriniz, bu proje sonunda farkı çok net bir şekilde göreceksiniz” diye konuştu.

Lider kadroları yetiştiriyoruz

Proje danışmanı ve ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi Ali Çiçek de gençlere hitabında, Türkiye’nin gelecekte dünyada söz sahibi olması için kendi lider kadrolarını yetiştirmesi gerektiğin söyledi. Yakın gelecekte kadrolarını ortaya koyamayan ülkelerin söz hakkı olmayacağını kaydeden Çiçek, “Biz bu programı kurgularken ‘Gelecekte Türkiye’nin nasıl olmasını istiyoruz ve biz bu geleceğin neresinde olmak istiyoruz?’ sorularının sorduk. Ülkemizi dünyada çok güçlü ve söz sahibi olan bir ülke olarak görmek istiyoruz. Kadrolarımızı bunun için yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Geleceği inşa edeceksiniz

ÖNDER Gençlik Başkanı Resul Çiftci de, Türkiye’nin Önderleri çalışmasının öğrenciye dokunmak ve öğrenciyi daha nitelikli hale getirmek için yapılan bir çalışma olduğunu söyledi. Çalışmanın 20 ilde 1700 öğrenci ile devam ettiğini aktaran Çiftci, “Sizler geleceği inşa edecek, sadece Türkiye’yi değil dünyayı yönetecek genç bireyler olarak, kültürden sanata sivil toplumdan siyasete tüm alanlarda yetkin bilgiler elde edeceğiniz program sizler için bir fırsat olacaktır. Pandemiden sonra yanyana daha güzel işler yapacağız inşallah” diye konuştu.

20 ilde devam ediyor

Türkiye’nin Önderleri ilk icraatını 2017 yılında yaptı. 2019 yılında ise üniversite öğrencilerine yönelik iki yıllık çok yönlü eğitim programları başlatıldı. Kitap okuma, film ve belgesel izleme, tarihi ve kültürel geziler düzenleme, tüm bu etkinliklerle ilgili buluşmalar, yorumlamalar ve raporlamalar gerçekleştirme üzerine kurulu program bu yıl ilk defa Anadolu’ya açıldı. İstanbul’la birlikte Aksaray, Ankara, Bartın, Çorum, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Karaman, Kırklareli, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Yalova ve Zonguldak illeri de programa dahil edildi.

Programı izlemek için tıklayınız