#

TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ İKİ YILI GERİDE BIRAKTI

TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ İKİ YILI GERİDE BIRAKTI

Türkiye’nin Önderleri, Hacı Beşirağa Külliyesi’nde düzenlenen törenle iki yılı bitirdi. Öğrenciler, bir üst kademeye geçerken başarılı gençlere belge takdim edildi.

Hacı Beşirağa Külliyesi’ndeki tören, başarılı bir şekilde dönemi tamamlayan erkek öğrenciler için yapılan programla başladı. Törende gençlere hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, bu eğitim çalışmasını çok kıymetli bulduğunu ve yakından takip ettiğini söyledi.

Gönüllülük ve süreklilik önemli

Çalışmayı üç açıdan önemsediğini belirten Kamber Çal, “Bunlardan bir tanesi gönüllü oluşu. Bunu 20 ile yayıp 1200 öğrenciyle gönüllü olarak çalışması çok önemliydi” dedi. İkinci olarak da sürdürülebilir oluşuna dikkat çeken Çal, “Türkiye’de bir çok kurumda raflar proje çöplüğü olmuş durumdadır. Asıl olan üretmek değil, sürdürülebilir oluşudur. Bizim sürdürülebilir çalışmalarda Türkiye’nin Önderlerine ihtiyacımız var. Bu çalışmaları devam ettiriyor olduğunuz için sizi tebrik ederim” ifadelerini kullandı. Çal, projede gençlerle rol modellerin buluşturuluyor olmasının da çok kıymetli olduğunu ekledi.

Önderler yetiştiriyoruz

ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi ve proje sorumlusu Ali Çiçek, “Bizde hep bir söylem var, adam eksikliği. Biz okuyoruz, üniversiteyi bitiriyoruz, işe giriyoruz, işlerde kariyer sahibi oluyoruz ama büyük adam yetiştiremiyoruz” dedi. Türkiye’nin Önderleri programının bu rehber eksikliğini giderebilmek için atılmış küçük bir adım olduğunu belirten Çiçek, “Biz sizleri sadece grup lideri olarak değil Türkiye’nin Önderleri olarak kabul ediyoruz. Bu toplumda sözü dinlenecek, örnek alınacak bir karakter ortaya koymaktır önemli olan. Lütfen bunu aklımızdan çıkarmayalım” diye konuştu.

Gençlerden ümitvarız

ÖNDER Genel Başkan Danışmanı Mehmet Sönmez de, gençlere “Etiket peşinde koşmayan bilgi ve bilincin izinde olan bir gençliğe ihtiyacımız var. İnşallah biz bunu başaracağız” çağrısında bulundu. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Tayfur Esen de, “Sevgili gençler, biz sizlerden ümitvarız, siz de kendinizden umutlu olun. İyi ki varsınız” dedi. ÖNDER Gençlik Başkanı Resul Çiftçi ise konuşmasında, lise yıllarında okumalar yapmayan, programlara katılmayan, taş üstüne taş koymayan gençlerin üniversitede pek bir yapabileceklerine inanmadığını belirterek, “Elhamdülillah siz bunu yaptınız. Kamplar, geziler, sosyal etkinlikler bir bütünün parçası. Ne kadar katılırsanız o kadar istifade edersiniz” ifadelerini kullandı.

İfade yeteneği kazandım

Proje Koordinatörü Ahmet Zahit Güler, proje hakkında bilgi verirken, 61 öğrencinin ikinci kademeye geçiş hakkı kazandığını, 30 öğrencinin de ikinci kademeyi bitirdiğini söyledi. 91 öğrenciyle projeye devam edeceklerini kaydeden Güler, bu yıl Anadolu’nun 20 ilinde de 1200 kişiyle programın başladığını hatırlattı. Türkiye’nin Önderleri Semerkant Grubu üyesi Osman Tahir Akınma, “Kitap tahlillerimizi yapıyoruz, hem arkadaşlarımızla hem abilerimizle bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Kendimizi ifade etme yeteneği kazanıyoruz” dedi. Marakeş Grubu üyesi Muhammet Yıldız da, “Hocalarımız bize daha çok abi gibi oldu ve bizi yönlendirdi. Okuduğumuz kitaplar farklı ufuklara açılmamıza neden oldu. Farklı düşünceleri tanıma fırsatını yakaladım” ifadelerini kullandı.

Başladığımızda 5 kişiydik

Projenin kızlar bölümü kapanış töreninde gençlere hitap eden Türkiye’nin Önderleri Proje Koordinatörü Rüveyda Korkut, “Biz bu programa başladığımızda masada 5 kişiydik, şu anda 1700 kişiyiz. Yola inanmışlarla çıkılır, ikna edilmişlerle değil” dedi. Gençler arasında güzel fikirleri olan, çalışmaları olanların bulunduğunu belirten Korkut, “Siz bu projeyi tamamlayarak zorlu bir süreci atlatmış oldunuz. Heyecanınızın sürekli olmasını temenni ediyorum. Okumak hiç bir zaman bitmiyor; tabiatı okumaya, bitkileri okumaya, kainatı okumaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başarı belgeleri verildi

Programda, Türkiye’nin Önderleri Projesinin iki yıldır koordinatörlüğünü yürüten Ahmet Zahit Güler, görevini koordinatör yardımcısı İbrahim Şahin’e devretti. Kızlar grubu koordinatörü Rüveyda Korkut da, programımızda görevini Rabia Mercimek’e teslim etti. Münazara Erkek Şampiyon Takımı üyeleri Ahmet Faruk Gümüş ve Fatih Aksoy ile Münazara Kızlar Şampiyon Takımı üyeleri Rabia İrem Demirtaş ve Beyza Nur Yorulmaz’a madalyaları takdim edildi. Proje sonunda iki kademeden erkeklerde 91, kızlarda ise 180 gence başarı belgesi verildi.


TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ İKİ YILI GERİDE BIRAKTI
TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ İKİ YILI GERİDE BIRAKTI