#

GENÇLER HADİS EZBERLEYİP ÖDÜL KAZANDI

GENÇLER HADİS EZBERLEYİP ÖDÜL KAZANDI

İmam hatip lisesi öğrencileri hadis-i şerifleri ezberleyerek katıldıkları yarışmada ödül kazandı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen 5. Peygamberim Önderim 40 Hadis-i Şerif Ezbere Okuma Yarışması sonucunda dereceye giren 20 öğrenciye ödülleri takdim edildi.

5. Peygamberim Önderim 40 Hadis-i Şerif Ezbere Okuma Yarışması Ödül Töreni, Sultanahmet’te bulunan Hacı Beşirağa Külliyesi’nde yapıldı. Program, Bağcılar Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunumuz hafız Sebahattin Ayık’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Yüz binlere ulaşmayı diliyoruz

Programda gençlere hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, bu yıl beşincisi düzenlenen yarışmayı tüm Türkiye’deki gençlerin katılımıyla organize etmek istediklerini ancak pandemi şartlarından dolayı sadece İstanbul’da düzenlendiğini söyledi. Okullar kapalı olmasına rağmen 340 okuldan 10 bine yakın gencin yarışmaya katılmasının çok önemli olduğunu belirten Çal, “Peygamber Efendimizle tanışıyor olmak, hadislerini bir referans olarak almak çok değerli diye düşünüyoruz. Gençlerimizin hadisleri ezberliyor oluşu, zihin dünyasında yer etmesi ve hayatında kullanıyor olması çok anlamlı. Biz bütün gençlerimizin bu yarışmaya katılmasını, on binlerin yüz binleri bulmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Evlerimiz hadisle bereketlendi

ÖNDER Genel Sekreteri Abdullah Ceylan da, bu yıl Peygamberimizin izinde yürüyen gençlere rehberlik etmek için hadis-i şerif yarışmasının beşincisini düzenlediklerini belirterek, “İnşallah bu süreç devam edecek. İmam hatip sıralarında oturan bu kimlikle yaşayan gençlerimize peygamber efendimiz her daim rehberlik edecek” dedi. Ceylan, sadece gençlerin değil ailelerin ve evlerin de hadis-i şerifle bereketlendiğini belirterek, gençlerin bunun karşılığını hem bugün hem de tüm hayatları boyunca alacaklarını söyledi.

Takdire şayan bir çaba

Projeye destek veren İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Gülsüm Pehlivan Ağırakça ise gençlere hitabında “Bu sürecin sonucundan ziyade gençlerimizin böyle bir çaba içerisinde olması çok kıymetli. Sonuç ne olursa olsun katılan öğrencilerin hepsinin çok başarılı olduğunu, çok emek verdiğini düşünüyorum” dedi. Yarışmaya katılan gençlerin hepsinin çok başarılı olduğunu kaydeden Ağırakça, “Çünkü süreç çok kıymetli. Peygamber Efendimizin hadislerini ezberlemek takdire şayan. Bizler de katkı sağlamaktan büyük bir memnuniyet duyduk. İnşallah bu yarışmalar artarak devam eder” diye konuştu.

10 bin genç katıldı

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışmaya İstanbul genelindeki 180 imam hatip ortaokulundan 6 bin öğrenci iştirak etti. 150 imam hatip lisesinden ise 4 bin genç katıldı. 3-4 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen final yarışmasında jüri üyeleri Prof. Dr. Ahmet Yücel, Prof. Dr. Zekeriya Güler, Dr. Öğretim Üyesi Mohamad Anas Sarmını tarafından yapılan seçmelerde 20 genç ödül almaya hak kazandı. Yarışmada birincilik ödülü 2 bin, ikincilik ödülü bin 500, üçüncülük ödülü ise 1000 TL olarak belirlendi. 4 ve 10. arasındaki isimlere ise mansiyon ödülü olarak 500’er TL takdim edildi.


GENÇLER HADİS EZBERLEYİP ÖDÜL KAZANDI
GENÇLER HADİS EZBERLEYİP ÖDÜL KAZANDI
GENÇLER HADİS EZBERLEYİP ÖDÜL KAZANDI