#

İMAM HATİPLERİN TÜBİTAK BAŞARISI

İMAM HATİPLERİN TÜBİTAK BAŞARISI

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda 13 Anadolu imam hatip lisesine ait proje finale kaldı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki Anadolu imam hatip liselerinde eğitim gören öğrenciler, bir taraftan eğitimlerini sürdürürken bir taraftan da bilimsel, sosyal ve kültürel projelerdeki başarılarıyla kendini gösteriyor.

39 okul dereceye girdi

Lise öğrenimini sürdüren öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını çeşitlendirmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmanın bölge etabı tamamlandı. 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda imam hatip liselerinden 13 okul bölge birincisi olarak finalde yarışmaya hak kazandı. 16 okul bölge ikinciliği, 13 okul ise bölge üçüncülüğü elde etti. Toplamda ise 39 okul ilk üçe girerek başarı gösterdi.

13 okul finalde

Yarışmada, finale yükselen öğrencilerin okulları şöyle: Ankara Kız AİHL, Bursa Mustafakemalpaşa Kız AİHL, Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL, İstanbul Kartal AİHL (Fizik), İstanbul Kartal AİHL (Yazılım), İstanbul Fatih Sultan Mehmet Uluslararası AİHL, Isparta Şehit Tevhit Akkan Kız AİHL, Adıyaman Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kız AİHL, Adıyaman Ebu Sadık AİHL, Samsun Atakum AİHL, Samsun Emine-Ahmet Yeni Kız AİHL (Sosyoloji), Samsun Emine-Ahmet Yeni Kız AİHL (Türk Dili ve Edebiyatı), Batman Ahmedi Hani AİHL.

Nanoteknoloji, yapay zeka, yazılım…

TÜBİTAK araştırma projelerinde yarışmaya katılan çalışmalar arasında dil ve edebiyat, kültürel miras, nanoteknoloji, yazılım, değerler eğitimi, yapay zeka, steam, uzaktan eğitim, göç, dijital dönüşüm, bağımlılık gibi pek çok alanda çalışmalar yer alıyor. İlk 13 projenin alanları ise dil ve edebiyat, kültürel miras, görüntü, ses ve yazı tanıma ve işletme teknolojileri, malzeme ve nanoteknoloji, soru üretim yazılımları ile zenginleştirilmiş dijital akıl oyunları eğitim platformu, halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri, değerler eğitimi olarak yer alıyor.

Halk sağlığını da çalıştılar

Kovid 19 salgını sürecinde yapılan projeler arasında halk sağlığı ve koruyucu sağlık hizmetleri alanındaki çalışmalar ise dikkat çekiyor. İstanbul Fatih Sultan Mehmet Uluslararası AİHL, YKS’ye Beş Kala başlıklı psikoloji alanındaki çalışması ile finale kaldı. Ankara Tevfik İleri AİHL öğrencileri, Biyolojik Silahlar: Küresel Köy Dünya projesiyle ikinciliğe hak kazandı. Erzurum Yakutiye AİHL ise Tarihte Medikal İstihbaratın Seyri ve Tarihi Küresel Bir Tehdit: Biyoterörizm konulu çalışması ile Halk Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri alanında üçüncülük derecesi elde etti.