#

BU GENÇLER İHA YAPIYOR

Türkiye’nin milli teknoloji hamleleri arasında yer alan Teknofest, bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. 21 farklı kategorideki yarışmaya imam hatip liselerinden de çeşitli kategorilerde onlarca takım katılıyor. Gaziantep’te 24-27 Eylül 2020 tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda dereceye girenler ödüllerini alacak.

Türkiye’de gençlerin milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılmasını hedefleyen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest, bu alanda çalışan binlerce gencin ürettiği fikir ve projeleri hayata geçirebilecekleri önemli bir platform oluşturuyor.

İHA, uçan araba, yapay zeka

Festival kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunan 100 bin gençten yaklaşık 5 bini finalist olarak yarışacak. Dereceye giren takımları ise 3 milyon liranın üzerinde ödül bekliyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin takım olarak katılarak yarıştığı kategoriler arasında ise insansız hava araçları, insansız su altı sistemleri, uçan araba tasarımı, insanlık yararına teknoloji, yapay zeka, roket, çevre ve enerji teknolojileri, akıllı ulaşım gibi kategoriler bulunuyor.

15 takım İHA kategorisinde yarışıyor

Teknofest’in Liseler Arası İHA Kategorisinde yapılan final yarışmalarında 79 takım finale kaldı. Bu okullar arasında 15 Anadolu imam hatip lisesi bulunuyor. Kastamonu Hüma Hatun Kız Anadolu İHL “Hüma”, Bingöl 15 Temmuz Milli İrade Anadolu İHL “Milli İrade Kartalları”, Beyoğlu Anadolu İHL “Beytek”, Samsun Atakum Anadolu İHL “Şah Kartallar”, Kadıköy Anadolu İHL “Kitt” takımlarıyla Döner Kanat kategorisinde yarışacak. Gaziantep Mehmet Görmez Anadolu İHL “İmha”, İzmir Karabağlar Necmettin Erbakan Anadolu İHL “Akyıldız-18”, Antalya Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İHL “Akdeniz Yıldızları”, Düzce Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İHL “Hafıziho Steam” takımlarıyla Sabit Kanat kategorisinin yarışmacıları arasında yer alacak. Malatya Selahaddin Eyyübi Anadolu İHL “Anatolia” takımıyla Uçan Araba kategorisinde, Batman Abdulcelil Candan İHO “Zamane Delular IV” takımıyla Akıllı Ulaşım kategorisinde, İstanbul Mehmet Emin Saraç Anadolu İHL “Saraç Roket” takımıyla Roket kategorisinde yarışacak takımlar arasında yer alıyor.

Hafızlar 5 dalda yarışmada

Lise ve üniversite öğrencilerinin takımlar halinde yarışmalara katıldıkları Teknofest’te, bir okul birden fazla takımla yarışmaya katılabiliyor. Bunun örneklerinden biri de Düzce’de eğitim hayatına devam eden Düzce Hafız Anadolu İHL. Okulun öğrencileri “Hafıziho Steam” takımıyla İHA Sabit Kanat kategorisinde, “Hafıziho Steam Roket Takımı” ile Roket Alçak İrtifa kategorisinde, “Hafıziho Steam-1” takımıyla Uçan Araba Tasarımı ve Akıllı Ulaşım kategorisinde, “Hafıziho Steam-2” takımıyla Çevre ve Enerji Teknolojileri kategorisinde yarışacak.

1 atölye, 6 öğrenci

Antalya Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İHL öğrencileri “Akdeniz Yıldızları” takımıyla İHA Sabit Kanat kategorisinde yarışıyor. İstikbal göklerdedir anlayışıyla hava aracını tasarlayan takımın kaptanı Furkan Ersu, kendilerine idol olarak Selçuk Bayraktar’ı örnek aldıklarını ve 2010 yılında ürettiği ilk modelin prototipini çıkardıklarını belirterek, “Bizim İHA’mızın önemli bir özelliği sadece 6 öğrenci ve 1 atölyeden ibaret olması. Hocamıza dahi dokundurmadık, sadece öğrenciler yaptı” ifadelerini kullandı. Ersu sözlerini şöyle sürdürdü: Ben lise iki öğrencisiyim. Devam edersem üniversiteye geldiğimde daha iyilerini, Selçuk abinin yaşına geldiğimde ise çok daha iyilerini yapıp ülkemi daha iyi yerlere getirebileceğime inanıyorum.”

Geçen yılın birincisi de finalde

İstanbul Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İHL’nin Saraç Roket Takımı’nın “Saraç” isimli roketi finalde orta irtifada 3 bin metreye çıktı ve Teknofest’te yarışmaya hak kazandı. Takım üyelerinden Ali Uysal, “Geçen sene başka bir takımla yarışmaya katılmıştık ve alçak irtifada Türkiye birincisi olmuştuk. Şimdi orta irtifada yarışıyoruz ve yine iyi bir başarı yakalamayı hedefliyoruz” dedi. Okulun kimya öğretmeni Mehmet Fatih Genç ise, bu yarışmaların gençlerin ufukların açtığını belirterek, “Öğrencilerimiz şimdi üniversite öğrencileriyle yarışıyorlar. Yapabilir miyiz diye düşünüyorsunuz ama büyük düşündüğünüz zaman büyük işler yapabiliyorlar. Bu manada Teknofest’in büyük bir etkisi var. Ülkemizdeki gençlerimizin önünün açıldığı zaman çok daha büyük şeyler yapabileceklerini görüyoruz” diye konuştu.