#

ÖNCE KİTAP OKUDULAR ARDINDAN YARIŞTILAR


İmam hatip lisesi öğrencileri belirlenen kitapları okuyarak katıldıkları yarışmada ödül kazandı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından yapılan 5. Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışması sonucunda dereceye giren 20 öğrenciye ödülleri verildi.

5. Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni, Sultanahmet’te bulunan Hacı Beşirağa Külliyesi’nde yapıldı. Törene, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, ödül kazanan gençler ve aileleri katıldı.

Okuyanın yaşamı zenginlik içinde

Program, Bağcılar Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunumuz hafız Sebahattin Ayık’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ödül töreninde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, kitapların gençlerin hiç bilmedikleri, görmedikleri hayatları, ortamları tecrübe edecekleri yeni bir hayat olduğunu söyledi. Okumanın bir yaşam alışkanlığı olduğunu belirten Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Okuma, hayat boyu hiç bırakılmaması ve sürekli tazelenmesi, dinamik tutulması gereken bir alışkanlıktır. Okuyan her insanın yaşamı zenginlik içindedir. Mevcut uluslararası yarışmalarda hep şunu görürüz; en çok altı çizilen konulardan bir tanesi okuma alışkanlığı. Diğeri de okul öncesinden itibaren eğitimin başlamış olmasıdır.”

Okuyan gençlerimizle daha güçlü gelecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu da kitap okuma halkalarının öneminin bugün daha iyi anlaşıldığını belirterek, “Biz ilk emri ikra, yani oku olan bir dinin mensubuyuz. Bugün okumanın ve anlamanın değeri çok daha önemli. Biz okuyan gençlerimizle geleceğimizin çok daha sağlam temellere oturduğuna inanıyoruz” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın okullarda okumayla ilgili ortak projeler yürüttüğünü ve okullarda en aktif kullanılan alanların kütüphaneler olduğunu belirten Hacıcaferoğlu, “Gençlerimizden bir talep var. Bu talebi karşılamak üzere her türlü kurumla, STK ile seve seve çalışmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Anadolu’yu mayalayanları öğrendiler

ÖNDER Genel Başkan Danışmanı Mehmet Sönmez ise gençlere hitabında beş yıldan beri programı düzenlerken, “Anadolu’yu mayalayanları gençlere öğretmeliyiz” düşüncesiyle hareket ettiklerini söyledi. Gençlerin Celalettin Ökten’i, Fethi Gemuhluoğlu’nu Mahir İz’i, Rasim Özdenören’i, Necip Fazıl’ı tanıması gerektiğini belirten Sönmez, “Bu kitapları seçerken bu toprağı mayalayanları ve gençliğin öncülerini seçtik. 2 bin 500 kardeşimiz bu yarışmaya katılırken kitabın bir kapı olduğunu her kitaptan yeni bir dünyaya giriş yaptıklarını gördüler” dedi. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Murat Aslan da, pandemi döneminde 2 bin 500 gencin yarışmaya katılması çok değerli olduğunu belirterek, bu konuda destek olan bakanlıklara, ailelere ve gençlere teşekkür etti.

20 genç ödül kazandı

5. Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışmasına katılan gençler, belirlenen eserleri okuyup, kendi aralarında tahlil etti ve sonunda sınava girdi. Sınavda gençlere, Akif Emre’nin Çizgisiz Defter, Rasim Özdenören’in  Müslümanca Yaşamak, Vedat Sağlam’ın Son Direnişçi ve Haluk Dursun’un Gençlerle Hayat Bilgisi isimli kitaplarından toplam 60 soru yöneltildi. Yaklaşık 2 bin 500 öğrencinin katıldığı yarışma için düzenlenen sınavda en yüksek puanı alarak dereceye giren ilk 20 öğrenci ödüllerin sahibi oldu. Ödül töreninde birinciye 2 bin, ikinciye bin 750, üçüncüye bin 500 TL ödül verildi. 4. ve 10. arasındaki isimler 750 TL, 11. ve 20. arasındaki isimler de 250 TL ile ödüllendirildi.

ÖNCE KİTAP OKUDULAR ARDINDAN YARIŞTILAR
ÖNCE KİTAP OKUDULAR ARDINDAN YARIŞTILAR
ÖNCE KİTAP OKUDULAR ARDINDAN YARIŞTILAR