#

İMAM HATİPLER YÜZDE 25 OLSUN

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Ortaokul ve lisede okuyanların yüzde 15’i değil de yüzde 25’i imam hatipte okusun da ondan sonra üniversitelere gitsin istiyoruz” dedi.

ÖNDER Youtube kanalındaki Bayram Özel Programına katılan Prof. Dr. Ali Erbaş gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin imam hatip neslinin gayretleriyle bugünlere geldiğini söyledi.

Okullar tam kapasite çalışmalı

Önümüzdeki yıl için ilkokul dördüncü sınıftan ortaokul birinci sınıfa öğrenci geçişini artırmak için okullar ve müftülükler nezdinde çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bu kadar açılan okullar var, bizim açılan bu okulları tam kapasite doldurmamız lazım. Hiçbir okulumuz öğrencisiz kalmasın. Şunu açıkça söyleyeyim eğer herhangi bir ortaokulumuz, herhangi bir imam hatip lisemiz öğrencisiz kalırsa yarı kapasite çalışırsa bunun vebali altında kalırız” dedi. Büyük mücadeleler verilerek bu günlere gelindiğini hatırlatan Erbaş, “ÖNDER’li kardeşlerimizin bu konuda da önderlik yapmalarını özellikle istiyorum. Çünkü eğer çalışmazsak bu gerçekten çok önemli bir vebal olur” ifadelerini kullandı.

Gençler Kuran’ı bilerek üniversiteye gitsin

İmam hatipler ve öğrenci sayıları konusundaki tartışmalara da değinen Prof. Dr. Ali Erbaş sözlerini şöyle sürdürdü: Bazen abartıyorlar, bu kadar imam hatip okuluna ne gerek var diye. Niye gerek olmasın? Bu kadar açılmış olmasına rağmen henüz yüzde 15’i geçemedik. Şu anda imam hatip öğrencilerinin oranı genel öğrencilerin yüzde 15’i kadar. Niçin yüzde 20 olmasın, yüzde 25 olmasın. Milletin çocukları Kuran-ı Kerim’i, Arapçayı, hadisi, tefsiri, fıkhı görerek hayata atılsalar ondan sonra üniversitelere gitseler ne olur sanki? Her imam hatipte okuyan imam olmayacak. Her imam hatipte okuyan ilahiyata gitmeyecek. Bunu biliyoruz ama hiç olmazsa ortaokul ve liselerde okuyanların yüzde 15’i değil yüzde 25’i imam hatiplerde okuduktan sonra üniversitelere gitsin istiyoruz.

Başörtülü bakanımız olabilir miydi?

Bunun faydasını yaşıyoruz, şu anda biz görüyoruz. Ülkemiz imam hatip neslinin gayretleriyle bugünleri yaşıyor. İmam hatip nesli olmasaydı biz bugünleri görebilir miydik? İmam hatip nesli olmasaydı şu anda okullarda seçmeli Kuran dersi olabilir miydi, peygamber efendimizin hayatı dersi olabilir miydi, temel dini bilgiler dersi olabilir miydi? İmam hatip nesli olmamış olsaydı başörtülü bakanımız olabilir miydi, başörtülü öğretmenler olabilir miydi? Son 15 yıl içindeki kazançlarımızı görmemiz için şu ayeti kerimeyle bitireyim: ”Şükrederseniz artırırım, nankörlük ederseniz azabım şiddetli olur.” Allah bizleri şükredenlerden eylesin. Nankörlükten bizleri uzak eylesin.

60 bine düştüğümüz günleri unutmayalım

Elde etmiş olduğumuz bu nimetlerin kıymetini bilmeyi, bu güzelliklerin kıymetini bilmeyi bizlere nasip eylesin. 600 bin imam hatip öğrencisinden 60 bin imam hatip öğrencisine düştüğümüz günleri unutturmasın bizlere ama 60 binden de 1,5 milyona çıkışının şükrünü eda etmeyi, gayret ederek daha fazla çalışarak şükrünü eda etmeyi bizlere nasip eylesin.