#

LİSELİLER KUDÜS’ÜN HİKAYESİNİ YAZACAK

Lise öğrencileri yazdıkları öyküleriyle Kudüs’ü anlatacak. “Senin Şehrin Senin Hikayen” temalı yarışmaya imam hatip lisesinde okuyan gençler, Nisan ayına kadar başvurabilecekler. Yarışma sonunda kazanan öğrencilerden ilk üç kişiye Kudüs seyahati hediye edilecek. Diğer derecelere de çeşitli ödüller var.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Burak Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İşbirliğiyle Kudüs temalı bir kısa hikaye yarışması düzenleniyor. Yarışmanın tanıtımı ise Burak Derneği Genel Merkezi’nde düzenlenen imza protokolü ile yapıldı.

Kudüs tüm insanlığın ortak değeri

İmza protokolü sonrasında konuşan ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, “Kudüs hepimizin ortak değeri. Biz imam hatipli gençlerimizin bu konuda bilinçlenmesi talebimizi dile getirdiğimizde bu proje ortaya çıktı” dedi. Yarışma ile konuyu imam hatipli gençlerimizin gündemine taşımış olduklarını belirten Çal, “Bu projede öncelikle sahiplenme duygusunu artırmak ve Kudüs’ü gündeme taşımak istiyoruz. Kudüs sadece orada yaşayan Müslümanların değil tüm insanlığın ortak değeri. Bu sahiplenme duygusunu ortaya çıkarmak ve imam hatipli gençlerimizin gündemine bu konuyu taşımak gerçekten çok değerli bir çalışma” diye konuştu.

Senin şehrin diyoruz

Burak Derneği Genel Başkanı Adem Yenihayat ise, Türkiye’deki imam hatip liseleri arasında ÖNDER’le ve Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdikleri yarışmanın oldukça önemli yarışma olduğunu belirtti. Yarışmada slogan olarak “Senin şehrin, senin hikayen” ifadesini kullandıklarının altını çizen Yenihayat sözlerine şöyle devam etti: “Biz, öğrencilerimize senin şehrin diyoruz, senin ilk kıblen hem de senin ecdadının şehri. Sen bu değerle ilgili bir hikaye yaz diyoruz. Kudüs senin kaleminle daha da sana ait olsun, öğrenciler en güzel hikayelerini Kudüs için yazsın istiyoruz. Çünkü Kudüs onların.”

Neden düzenleniyor?

Öğrencilerde inanç, tarih ve kültürel değerler açısından Kudüs’ün yeri ile ilgili farkındalık oluşturmak, öğrencileri Kudüs hakkında araştırma yapmaya teşvik etmek ve bu konuda bilgilerini zenginleştirmelerine fırsat oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışma aynı zamanda Kudüs’ün inanç ve medeniyetimizdeki yerine dikkat çekmeyi de hedefliyor. Gençlerin öyküleriyle katılacakları program onların yazma ve ifade becerilerini de artırmayı öngörüyor. Türkiye’de 1626 lisede eğitim gören 496 bin imam hatip lisesi öğrencisi yarışmaya katılabilecek.

Son başvuru 3 Nisan

Projeye katılmak isteyen gençler, 16 Aralık 2019 tarihinden itibaren öykülerini online olarak “www.kudusyarismalari.com” adresine gönderebilecek. Başvurular 3 Nisan 2020 tarihine kadar devam ederken sonuçlar 8 Mayıs’ta ilan edilecek. Ödül töreni ise 6 Haziran’da gerçekleştirilecek. Hikâye yarışmasında dereceye giren öğrencilere birincilik ödülü olarak Kudüs ziyareti ve 1500 TL, ikincilik ödülü olarak Kudüs ziyareti ve 1250 TL, üçüncülük olarak da Kudüs ziyareti ve 1000 TL takdim edilecek. Ayrıca mansiyon kazanan 5 öğrenciye de tablet verilecek.