#

TÜRKİYE’NİN ÖNDERLERİ YOLA ÇIKIYOR

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, İstanbul genelindeki proje imam hatip liselerinde okuyan lise öğrencilerine dönük bir proje başlattı. “Türkiye’nin Önderleri” adını taşıyan projede 42 okuldan seçilen 170 kız ve erkek öğrenciye iki yıl boyunca eğitim verilecek. Amaç ise, Türkiye’nin geleceğine yön verecek önder şahsiyetler yetiştirmek.

Türkiye’nin Önderleri projesi, ÖNDER Genel Merkezi’nde hafta sonu düzenlenen iki ayrı programla yolculuğuna başladı. İlk buluşmada, ÖNDER Genç Başkanı Resul Çiftçi bir açılış ve selamlama konuşması gerçekleştirerek projenin amaçları ve hedeflerini anlattı. Eğitim Komisyonu Başkanı Ali Çiçek ise, gençlere nasıl bir eğitim verileceğinin detaylarını anlatarak onlara bir gelecek vizyonu çizdi. Proje koordinatörleri Rüveyda Korkut ve Ahmet Zahid Güler’in konuşmalarının ardından tanışma programına geçildi.

2 yıl eğitim görecekler

Türkiye’nin Önderleri, Türkiye’nin geleceğine yön verecek önder şahsiyetler yetiştirmek amacıyla iki yıllık bir eğitim ve kişisel gelişim çalışması şeklinde programlandı. Bu yolculukta gençlerin, okumalar, geziler ve çeşitli faaliyetlerle kendini tanımaları, yeteneklerini ve eksik olduğun yanlarını fark edip geliştirmeleri, temel kültürel ve sosyal becerileri kazanmaları hedefleniyor. Zaman Yönetimi, İrade Terbiyesi, Ekip Çalışması, Ortak Hareket Etme Kültürü, İletişim Becerileri, Kariyer Planlaması, Girişimci Ruh, Medeni Cesaret ve Özgüven, Okuduğunu, Seyrettiğini Anlama ve Tahlil Kabiliyeti projenin önemli aşamaları arasında yer alıyor.

Sinema da var okuma da

Gençlerin sosyal ve kültürel yönlerini geliştirerek onları geleceğe hazırlamayı hedefleyen program çok katmanlı bir yapıya sahip. 10 kişilik gruplar halinde bir üniversite öğrencisinin liderliğinde haftada bir kez biraraya gelecek olan gruplar, kitap okuma programları, şehir içi ve şehir dışı geziler, doğa kampları, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler gerçekleştirecek. Gençlerin kişisel yeteneklerini keşfetmeleri, sosyal beceri geliştirme uygulamaları, üniversite öncesi rehberlik ve öğrenci koçluğu da programın diğer bölümleri arasında yer alıyor.

Ali Fuat Başgil’le başlıyorlar

İlk dört haftalık programda ilk hafta kitap okuması ve kitap tahlili, ardından film, daha sonra okuma parçası ve belgesel izleme programlarını devam ettirecek olan gruba, 20 üniversiteli proje lideri eşlik edecek. Türkiye’nin Önderleri programına katılan öğrenciler ilk hafta Ali Fuat Başgil’in Gençlerle Başbaşa kitabını okuyarak tahlil edecekler. Ardından Umudunu Kaybetme filmi ve Aile Olmak Zeytin Ağaçlarının Altında belgeseli izlenecek. Okuma parçası olarak da Ahmet Haşim’in Müslüman Saati parçası belirlendi. Bu faaliyetlerin hepsinin ardından birlikte tahlil de gerçekleştirilecek.